Her er vinnerne i Gullbranson
I år som i fjor var det Marius Holst (Fantefilm) som vant prisen for Beste regissør for Røde Kors-filmen «Slå på ring» under den filmfaglige reklameprisen Gullbranson, mens den nyansatte Babusjka-regissøren Sebastian Kåss ble kåret til årets Nye Talent for kortfilmen «Forfalne».
Torsdag kveld var det prisutdeling og fest i Parkteateret for Gullbranson, fagprisen for alt og alle som har noe med promo- og reklamefilmproduksjon å gjøre her på berget.
Den gjeveste prisen, Beste regissør gikk til Marius Holst, og det er tredje gang i prisens seks år lange historie at «Kongen av Bastøy»-regissøren mottar denne, nå for Røde Kors-filmen «Slå på ring» (TRY). De andre som har vunnet samme pris tidligere er usual suspects som Harald Zwart, Aksel Hennie og Roenberg (reklamefilmaliaset til Joachim Rønning og Espen Sandberg).
Beste reklamefilm ble vunnet av nederlandske Bart Timmer for «DNB-Kjell, 52», og det var Bacon-produsent Magne Lyngner som mottok prisen på hans vegne.
Et helt nytt fjes å legge merke til på scenen denne kvelden var Sebastian Kåss, som vant Nye Talenter-prisen for eksamensfilmen «Forfalne» fra Den norske filmskolen. Dette er en film som allerede har rukket å vinne priser på Nordic Panorama, Européen du Cinéma, Amandus, Brussels Short Film Festival og Kyiv International Film Festival, mens den har vært nominert i en rekke andre.
Her er samtlige av vinnerne som ble priset i Gullbranson torsdag kveld.
Beste promo
- Produksjonsselskap: NRK Marked Navn på produksjon: «P3 Gull»
- Produsent og regissør: Marius Hansen
- Postproduksjonsselskap: NRK Marked
Fagprisen produksjon
- Vinner: Per Henry Borch, Line Producer
- Navn på produksjon: «Johanna Davidsson» (Los & Co for Hurtigruten)
- Regissør: Gaute Hesthagen (Co-regi Andreas Kleiberg)
- Produksjonsselskap: Fantefilm
- Postproduksjonsselskap: Nordisk Film Shortcut
Beste visuell effekt
- Vinner: Storm Studios
- Produksjonsselskap: Einar Film & Fortellinger
- Navn på produksjon: «Fri fart» (Los & Co for OneCall)
- Produsent: Guri Neby
- Regissør: John Andreas Andersen
Beste nettfilm
- Produksjonsselskap: Atlas
- Navn på produksjon: «Lyden av norsk industri» av TRY
- Produsent: Mats Olofsson
- Regissør: Henrik Rostrup
- Postproduksjonsselskap: Atlas
Beste samfunn/ikke-kommersiell
- Produksjonsselskap: Sheriff Film Company AS
- Navn på produksjon: «Ikke greit» for Ung.no av Oktan Oslo
- Produsent: Guy Haddeland
- Regissør: Alexander Halvorsen
Nye Talenter
- Vinner: Ole Sebastian Kåss, regissør
- Navn på produksjon: «Forfalne»
- Produksjonsselskap: Den norske filmskolen
- Produsent: Anton Hansen
Beste animasjonsfilm
- Produksjonsselskap: Animasjonsdepartementet
- Navn på produksjon: «Julenissens verksted» (POL for Vipps)
- Produsent: Jakob Thommessen
- Regissør: Wesley Louis
- Postproduksjonsselskap: The Line
Postproduksjon
- Vinner: Marius Hansen, lyddesign og klipp
- Navn på produksjon: «P3 Gull»
- Produksjonsselskap: NRK Marked
- Postproduksjonsselskap: NRK Marked
- Regissør og produsent: Marius Hansen
Beste regissør
- Regissør: Marius Holst
- Navn på produksjon: «Slå på ring» (TRY for Røde kors)
- Produksjonsselskap: FanteFilm
- Produsent: Hugo Hageman Føsker
- Postproduksjonsselskap: Uhørt
Beste reklamefilm
- Produksjonsselskap: Bacon
- Navn på produksjon: «DnB Kjell (52)»
- Produsent: Magne Lyngner
- Regissør: Bart Timmer