DDB-duo vant republikansk filmkonkurranse

Julian Hagemann og Torkild Jarnholt i DDB Oslo klekket den beste ideen i en konkurranse der målet har vært å avsette svenskekongen og innføre republikk i Sverige.
7175 6c27c original

Hobby Animation, et datterselskap av svenske Hobby Film, initierte i februar en reklamefilmkonkurranse beregnet på kreatører og reklamestudenter i Europa. Dette gjorde de i samarbeid med med den lite monarkivennlige organisasjonen Republikanska föreningen.



Målet med konkurransen er i siste instans å innføre republikk og avsette svenskekongen. Premien i idekonkurransen var å få realisert filmen i samarbeid med Hobby Animation. Regissør var Kristofer Ström.

– Jeg har alltid vært mot urettferdighet og forsjellsbehandling. Monarkiet symboliserer dette for meg. Det faktum at manus inneholdt smågodt som slaveri, henrettelser, blod, vorter og selvsagt kongen, gjorde dette til en drømmejobb, sier regissøren i en kommentar.

Filmen «Monarchy – time for retirement» lanseres i dag. Republikanska föreningen håper at filmen vil «stimulere debatten rundt den svenske kongefamiliens framtid».

Du kan også se filmen på YouTube.

Kreatører: Julian Hagemann og Torkild Jarnholt (DDB Norway)
Produksjonsselskap: Hobby Animation
Regi: Kristofer Ström
Produsent: Calle Isberg