Expert-saken skaper bølger
Mange har reagert negativt på Expert, som blant annet kobler sin siste salgskampanje opp mot oppsigelsen av over 1400 medarbeidere, sågar til tonene av Queens «We Will Rock You».
Eldar Skylstad (bildet), styreformann i bransjeforeningen Kreativt Forum og viseadministrerende direktør i reklamebyrået DDB Oslo skrev i gårsdagens Dagbladet at kampanjen i tillegg til å være både uetisk og usympatisk, også «er egnet til å være villedende.»

For når noe har gått med så grundig store underskudd, som Expert har gjort de siste årene, er ikke 800 millioner mer enn det som trengs for å bringe skuta på rett kjøl igjen, og å gi aksjonærene tilbake noe av milliardunderskuddet som har akkumulert seg. Bare 2011 alene ga, i følge regnskapstallene, et underskudd på over en milliard. Dette betyr at mer enn hver tiende krone i omsetning ble borte i tapssluket.
Han avslutter innlegget slik:
Så hvorfor skal en styreformann i reklamebransjens egen forening, Kreativt Forum, hisse seg så veldig opp over dette? Årsaken er enkel: Norsk reklamebransje er ikke tjent med, og ønsker ikke å bli forbundet med, kampanjer som er uetiske eller opererer på kanten av loven.
Les hele innlegget til Skylstad her.
Henviser til kampanjeavisene
Administrerende direktør i Expert, Anders Nilsen, svarer Skylstad i dagens utgave av avisen. Han mener blant annet at DDB-toppen går udokumentarisk til verks og bedriver føleri, og ber Skylstad sammenlikne konkurrentenes kampanjeaviser med Experts egne:
Så kan han sammenligne prisene. Da ser han hvor godt Expert kommer ut. Vi er billig, og på mange varer billigst. Så kan han sammenligne kampanjeavisene til våre konkurrenter med prisene de nå har justert ned de samme varene til på nettet.
Les hele innlegget til Nilsen her.