Inviterer til plakatdugnad
Denne sommeren aksjonerer Amnesty International for lesbiske, homofile, bifile og transpersoners rettigheter med kampanjen «Å elske er en menneskerett».
Kampanjen fokuserer på at alle mennesker skal ha rett til å være den man er og til å elske den man vil, uten noen form for diskriminering. Temaet er også en del av TV-aksjonen i oktober, som i år går til Amnesty.
Amnesty og Øyafestivalen inviterer med dette alle kreative i landet til å være med å tolke slagordet «Å elske er en menneskerett».
– Både Øyafestivalen og Amnesty bruker plakatformatet aktivt, og vi er veldig spente på hvordan folk vil tolke sommerens tema, sier John Peder Egenæs, generalsekretær for Amnesty International.
Kleivan leder juryen. En jury bestående av Amnesty, NRK, Øyafestivalen og fagpersoner velger et antall av bidragene som trykkes og stilles ut på Øyafestivalen i Oslo i august. Juryen ledes av rockplakatnestor Are Kleivan, designer og illustratør.
Målet er å bruke så mange bidrag som mulig i tiden frem til TV-aksjonen, både under festivalen og i andre medier. Arrangørene uttaler at de håper på et så stort mangfold som mulig, med variasjoner i teknikk, uttrykk, form og farger.
Klikk her for nærmere spesifikasjoner.