Klar for internasjonal designfinale

Norske Lisa Frodadottir Låstad og hennes Easy Stir sørger for at brente sauser er en saga blott. Finalebidraget Easystir er en rørepinne som utnytter induksjonsenergi og magnetfeltet i induksjonsplaten for å skape rørebevegelse i kjeler og kasseroller.
– Rørepinnen har også en magnet. Når man skrur på induksjonsplaten og setter rørepinnen i en kjele, vil det skapes energi som gjør at magneten i produktet beveger seg. Easystir tilpasser seg størrelsen til kjelen ved at silikondelene, som man finner på rørepinnens ender, bøyer seg etter hvor stor plass det er i kjelen. Man kan også justere hastigheten til rørepinnen, sier designspiren, Lisa Frodadottir Låstad.
NTNU-satsing. Institutt for produktdesign ved NTNU har i år satset stort på Electrolux Design Lab og har viet et eget fag til den prestisjetunge designkonkurransen. Totalt nådde tre norske studenter semifinalen, og det var første gang i konkurransens historie at norske bidrag ble plukket ut til finalerundene.
– Det er en stor prestasjon å komme til finalen i en prestisjetung og internasjonal designkonkurranse av dette formatet, og viser at det er mulig for et lite land som Norge å hevde seg innen design internasjonalt, sier markedssjef Lena Wånemark i Electrolux Norge.
Unikt konsept. Easy Stir er unikt ettersom det i dag ikke finnes et produkt som utvinner induksjonsenergien videre fra kokeplaten og det er flere fordeler knyttet til designkonseptet. Man slipper å holde øye med sausen og den blir garantert klumpfri.
Finalen foregår i Milano 25. oktober. Vinneren mottar et seks måneders lønnet studieopphold ved et av Electrolux sine globale designsentre, i tillegg til pengepremie på 5000 Euro.