Louis C.K. gjør det igjen

Lei av haier og andre fordyrende mellomledd når du skal kjøpe billetter? Komiker Louis C.K. akter å gjøre noe med problemet.
5165 5e31d original

På tampen av 2011 finansierte komiker, serieskaper, skuespiller og tekstforfatter Louis C.K. et todagers standupshow av egen lomme. Så produserte og klippet han opptaket ned til en helaftens komispesial, «Live at the Beacon Theater», som han lasted opp DRM-fritt på internett, slik at folk kunne laste den ned mot 5 dollar, knappe 28 kroner.

Eksperimentet var en formidabel suksess med over en million dollar i inntjening.

Nå gjør komikeren et forsøk på å distribusjonen av billetter til nye høyder. Han skal til høsten ut på USA-turne, og billettene selges kun på eget nettsted.

Ifølge C.K. har det alltid vært et mål å gjøre standupforestillingens billettpris overkommelig for alle. Men dette er tilnærmet umulig å styre på grunn av billetthaier: «Ironisk nok, jo billigere jeg selger billetten, desto flere billetter kjøper billetthaiene, sånn at enda flere må kjøpe billetter til blodpris», sier hovedpersonen i en pressemelding.

Han gjør også et poeng av at han reserverer seg retten til å kansellere billetter som er kjøpt til høyere pris (men lover også å refundere disse overfor de det måtte gjelde. Sympatico!).

Den største utfordringen har ifølge ham selv vært å finne konsertarenaer som aksepterer disse betingelsene. Og nettopp derfor har han vært nødt til å velge seg en rekke utradisjonelle scener. Turneen går fra oktober til februar 2013.

For øvrig begynner tredje sesong av TV-serien «Louie» på FX channel førstkommende torsdag, 28. juni. Se hans «Manhattan»-inspirerte trailer i mediespilleren.