Å verne om det vi har
Forsvaret lanserte sitt kommunikasjonskonsept «For alt vi har. Og alt vi er» i samarbeid med Ernö i 2010, og har siden oppstarten jobbet kontinuerlig med å styrke sitt omdømme og profil i den norske befolkningen.
Konseptet har skapt engasjement og resultater både internt og eksternt, og i 2014 vant Forsvaret Grand Prix i Stella. Nå er Forsvaret ute med ny film på det samme konseptet.
– Filmen handler om behovet for å verne om det vi har, et prinsipp som er like viktig for et land som det er for oss mennesker. Vi har i flere år jobbet med å knytte Forsvaret nærmere det norske folk, og de nye filmene er en naturlig fortsettelse av dette, sier sjef for Forsvarets mediesenter, Tom Ovind.
– I 2015 innføres kjønnsnøytral verneplikt, som betyr at både jenter og gutter har like rettigheter og plikter i forbindelse med gjennomføringen av førstegangstjenesten. Vi har tidligere sett at omdømmeaktiviteter har gitt betydelige effekter på flere områder i Forsvaret, blant annet på rekruttering og utdanning, opplyser Michael Bruteig i Forsvarets mediesenter
I tillegg til hovedfilmen er det også utviklet filmer som tar for seg Forsvarets ulike oppgaver og utdanningsmuligheter.
– Vår målsetning er at de nye filmene også skal bidra til å bygge attraktivitet og bevissthet i forbindelse med verneplikt, i tillegg til å styrke Forsvarets omdømme ytterligere, sier Pål Drage i Ernö
Filmene er produsert av 4½ med regi av Marius Holst. De vil gå på TV og på Kino med oppstart 9. januar i år.