Nedtelling til Gullblyanten: Andreas Melvær

Daglig leder i Melvær & Lien tipser oss om jobber som bør premieres i Gullblyanten, eller «litt oppgulp fra utkanten», som han selv kaller det.
70939 758ce original
Satan, så billig! Antis Black Friday-kampanje for Jernia.

Andreas Melvær, daglig leder i Melvær&Lien

Andreas «Andy» Melvær har både utdannelse og arbeidserfaring fra reklamebransjen i England, og han har vært designer og art director for internasjonale kampanjer både på internett og interaktiv tv. I Melvær & Lien har han jobbet med å utvikle noen av byråets største kampanjer og produkter for blant andre GE Money Bank, Petoro, IYWIC og AV-OG-TIL.

Apropos AV-OG-TIL: Byråets Facebook-film for alkovett-organisasjonen ble i sommer jublende viral over natten, med over en halv million visninger på knapt 24 timer. Filmen var fra kampanjen «Klar for sjøen» som vant både gull og Grand Prix i Sterk Reklame, stavangerregionens årlige kåring i samarbeid med KF.

– Vi ble veldig begeistra for det nye designkonseptet til passet. Vi vestlendinger er jo svake for fjord, fjell og godt design. I tillegg har Neue Design Studio lagt inn et analogt «easter egg», som visstnok også en sikkerhetsfunksjon: Om man holder fjord-illustrasjonen under UV-lys, kommer nordlys til syne. Designet er jo fra slutten av 2014, men siden jeg ikke fant det blant fjorårets bidrag skal det kanskje juryeres i år? [Jepp – red.komm.]

– Black Friday har inntatt Norge, men folk flest lurer nok fremdeles litt på hva denne dagen egentlig er, hvis de i det hele tatt bryr seg. Personlig synes jeg at ANTIs versjon av denne dagen er overlegen. En modig og morsom idé som er gjennomført og passer kunden.


– Når vi først snakker om ANTI, så synes jeg også at både idé og design for TALAS er en åpenbar kandidat til prisdryss.

– Premien i kategorien årets mest irriterende, men også mest likandes sang bør gå til «3 Meter lang sang» av DDB Oslo for Peugeot.


– Jeg noterer meg at veldig få av de andre har trukket frem eget arbeid, noe som er prisverdig. Således er det bare å beklage at jeg ikke klarer å dy meg. Helt ærlig talt, bør ikke «Klar For Sjøen»-kampanjen vår vinne et eller annet?


Gullblyanten foregår 4. mars på Plaza i Oslo. Ta kontakt med Caroline dersom du mangler billett eller har billetter til overs.