TRY Design utvikler merkevareidentitet for ny global havbruksgigant

TRY Design har utviklet merkevarestrategi, visuell identitet og lanseringsaktiviteter for Trident Aqua Services – det nye selskapet som oppstår når Intership, Aquaship og FSV Group fusjonerer. Resultatet er en tydelig merkevare som både beskytter og fremmer havbruksnæringens bærekraftige fremtid.

Trident Aqua Services ble lansert 19. mai som et resultat av fusjonen mellom tre sentrale aktører i den maritime havbruksnæringen. Det nye selskapet blir verdens nest største maritime tjenesteleverandør til havbruksnæringen med base i Møre og Romsdal og virksomhet på tre kontinenter. Med en samlet flåte på over 60 fartøy, flere skip under bygging og rundt 1000 ansatte i syv land, sikter Trident mot en omsetning på to milliarder kroner i 2025.

– Det var avgjørende for oss å samarbeide med et designbyrå som faktisk forstod de tre selskapene og hvilken retning vi ønsket for det nye selskapet. TRY har klart å trekke ut essensen av det som er felles for oss og forsterke disse verdiene i både strategi og identitet. Den krystallklare idéen og historiefortellingen har gjort det overraskende enkelt å engasjere de ansatte i endringsprosessen, sier Ida Juul-Jørgensen, prosjektleder for merkevareutviklingen i Trident.

TRY Design har jobbet tett med både eiere og ansatte i alle tre selskapene for å skape en ny merkevare som ivaretar deres felles historie samtidig som den peker mot fremtiden.

– Vi har hatt en god prosess med forankring hos både eiere og ansatte. Resultatet er en strategi som virkelig uttrykker det vi ønsker å være i markedet og en visuell identitet som kjennetegner Trident på en tydelig måte, forteller Juul-Jørgensen videre.

Selskapets nye visjon «Safeguarding sustainable seafood production» gjenspeiles direkte i både merkevarestrategi og visuell identitet. Dette løftet om å bidra til en mer robust og ansvarlig sjømatnæring globalt har vært styrende for alt designarbeidet.

– Faglig har det vært en god utfordring å jobbe med en problemstilling med flere ulike hensyn både med tanke på ulike markeder, men også fusjonen av tre organisasjonskulturer. Vi er imponert over hvordan de tre selskapene har samlet seg og faktisk drevet dette fremover. Som byrå kan vi levere verktøyene, men det er de som må gjøre den virkelige jobben – og måten de har mobilisert perspektiver fra hele organisasjonen på er forbilledlig, sier Ragnhild Schei, merkevare- og designrådgiver i TRY.

KF karusell 1
KF karusell 2
KF karusell 3
KF karusell 4

– Vårt merkevarekonsept «Safeguarding» representerer essensen av hvorfor Trident eksisterer og hva som skiller dem ut i havbruksnæringen. Det omformer strategiske intensjoner til konkrete uttrykk som kan visualiseres og oppleves i alle kontaktpunkter, forklarer Andrea Tjøsvoll, senior brand designer i TRY.

Sirkelen er den bærende formen i identiteten, og gir liv og mening gjennom bevegelse og historiefortelling.

– Den sirkulære formen fungerer som et verktøy for å formidle ulike fortellinger gjennom illustrasjon og animasjon. Når vi kombinerer disse elementene med skalering, skaper vi dybde og kobler formen til havet, sikkerhet, prosess og sykluser. Slik bygger vi et rikt, fleksibelt og helhetlig visuelt univers som kan vokse i takt med Tridents utvikling og fremtidige behov, fortsetter Tjøsvoll.

Trident blir det første selskapet i verden som kan tilby en komplett tjenesteleveranse på tvers av alle fartøytyper som kreves i oppdrettsnæringen. Selskapet har hovedbaser i Hareid, Molde og Kristiansund, og kombinerer norske maritime tradisjoner med internasjonal vekst gjennom operasjoner i blant annet Chile, Storbritannia, Irland, Canada og på Færøyene.