Årets første Sølvmikk til Try
Tidligere denne måneden ble forrige radioreklameår oppsumert med Gullmikken-arrangementet, der Dinamo og SMFB var de store vinnerne. I årets første Sølvmikk er det imidlertid Try, Grey og Saatchi & Saatchi som stikker av med prisene.
Stor straight. Try løste oppgaven med Norsk tippings YatzyFlax ved å personifisere de ulike kombinasjonstypene i Yatzy. Juryen likte hva de hørte: «Månedens vinner er en behagelig rekke spotter som tar tak i det noe forunderlige spillet YatzyFlax. Med nesten like mange variable spotter som man finner variable vinnersjanser i Yatzy, har byrået klart å lage gjenkjennelig radio, noe som er et stort pluss når et nytt produkt skal lanseres. Juryen fikk i tillegg lyst å ta med den koselige voiceover-stemmen på hytta for et slag Yatzy foran peisen.»
Byrå: Try
Team: Petter Bryde og Thorbjørn Ruud
Produksjonselskap: Sagveien Resort
Gelius Schmelius. Det allerede tungt omtalte begravelsesritualet fra VIF-Fotball kom som en god nr. 2. Juryen bemerker: «Månedens nr. 2 har fått stor oppmerksomhet i media på godt og ikke minst vondt. I all sin enkelthet (ja for det er en ekstremt enkel idé) klarte denne spotten å blåse en ekstra dimensjon hat inn i et allerede hårsårt lokaloppgjør. Det mest kjente i landet. Fotball handler om følelser, og denne begravelsen treffer målgruppen med både jubel og sorg.»
Byrå: Grey Oslo
Team: Tom Nissen og Sverre Hytten
Produksjonselskap: Både Og Radiobyrå
Bokstavkutt. Sist, og om ikke minst, så i hvert fall vassest sånn rent fysisk: Saatchi & Saatchis spotter for kjøkkenknivprodusenten Global. Juryen uttaler: «Månedens nr. 3 fortjener pallplassering for god og tydelig idé. Slikt funker på radio. Lignende grep hadde juryen hørt før, men vi føler oss likevel ikke i det gavmilde hjørnet når disse skarpe knivene stikker av med tredjeplassen.»
Byrå: Saatchi og Saatchi
Team: Kristoffer Reppen og Jørgen Holst
Produksjonselskap: Sagveien Resort
Hør samtlige spotter på gullmikken.no.
Foto: Carl Johan (flickr) (CC)