Byråtopp overtar som daglig leder i Kulturmeglerne
– Å fremme kultur er kanskje viktigere enn noen gang, mener Marie-Louise Alvær, som nå er konstituert daglig leder i Kulturmeglerne.
Marie-Louise Alvær inntar rollen som konstituert daglig leder i Kulturmeglerne.
– Jeg har fulgt Kulturmeglerne lenge og er imponert over ambisjonsnivået, kvaliteten, folkene og alle de utrolig spennende kundene de jobber med – alt fra film og musikk til mat og destinasjonsutvikling, både store organisasjoner og smale kunstnere, sier Alvær.
Gründer og leder
Alvær har en omfattende bakgrunn fra kommunikasjonsbransjen. Hun var en av de opprinnelige gründerne bak både RED Media Consulting og United Screens Norge, og ledet over flere år mediebyrået PHD. Hun har dessuten bakgrunn fra filmbransjen, blant annet som promoteringsansvarlig i SF Studios.
Hun kombinerer daglig leder-stillingen i Kulturmeglerne med en rolle som arbeidende styreleder i det nystartede retail-byrået Retail Connect.
På grunn av sin bakgrunn fra forretningsutvikling og byråledelse ble Alvær i 2020 invitert inn i styret til Kulturmeglerne, hvor hun har sittet siden. Hun trer inn i daglig leder-stillingen på et tidspunkt hvor selskapet aldri har vært større.
– Selskapet har vokst organisk ved hjelp av et veldig godt omdømme. Men det fordrer en videreutvikling av det organisatoriske. Det er et arbeid som allerede er påbegynt og som jeg ser frem til å ta del i.
– Kommunikasjon er ofte den beste investeringen man gjør
Ifølge Alvær er det å fremme kultur, i sin videste forstand, kanskje er viktigere enn noen gang. Hun viser til at også regjeringen vektlegger kulturens rolle i sin ferske totalberedskapsplan.
Hun understreker samtidig at kultursektoren må ta ansvar for å tilpasse seg et medielandskap som er i hurtig endring og blir stadig mer fragmentert.
– Kommunikasjon er ofte den beste investeringen man gjør. Det er veldig mye støy, så det handler om å være tydelig og posisjonere seg, og det er helt essensielt å ha en overordnet plan for hvor man er på vei. En helhetlig tilnærming til strategi er viktig, og dette har vi lang tradisjon for i Kulturmeglerne.