Et gull er et gull

– Skepsisen mot nye Gullblyanten har mildt sagt vært stor blant byråene her i Norge. Forandring er skummelt. Spesielt når det gjelder oss selv og vår viktigste konkurranse. Men etter å ha sittet i juryen i fire dager og bedømt alle bidrag under det nye systemet, må jeg bare melde at det fungerer veldig bra, og at man blir glad over å se hva slags jobber som blir belønnet. Og nei, man vinner ikke gull i en viss kategori, man vinner et gull i Gullblyanten, sier Gustafsson til kreativtforum.no,
DDBs kreative leder mener det kan være hensiktsmessig å skildre hvordan juryeringen foregikk overfor de som fremdeles tviler på om årets vinnere virkelig er vinnere
– Hver jurygruppe, som til å begynne med var fire i tallet innen det ble en storjury, fikk fire kategorier hver. Vi gikk gjennom bidragene og ga dem mellom en og ni poeng. Da dette var gjort ble det satt strek etter antallet poeng – og ikke kategori – om hvilke bidrag som skulle videre eller ikke. Og slik holdt vi på helt til alle finalister, bronse, sølv og gull var delt ut.
I årets Gullblyanten er det de store ideene som belønnes, ikke hvilken mediekanal eller kategori de har blitt vist i, understeker Gustafsson.
– Et gull er et gull, men et gull i Gullblyanten har aldri hatt større verdi enn i år.
Du kan fremdeles rekke å delta på Gullblyantens Fagdag. Meld deg på her.