Grafill hedret kremen av designere og illustratører med Visuelt-prisen

Illustratør Trond Bredesen vant Best of Show for den grafiske fortellingen «Mora mi» under prisudelingen i Visuelt torsdag kveld. ANTI vant tre gull, mens Martin M. Hvattum, Animasjonsdepartementet og Eivind Stoud Platou tok to gull hver. Det ble også delt ut høythengende spesialpriser til Heydays og Snøhetta, mens Mosse Sjaastad ble tildelt Årets Klassikerpris.

Best of Show 2024
Best of Show til Trond Bredesen. Foto: Sture Nordhagen Gjermundsen
Den grønne 2024
Spesialprisen Den grønne ble delt ut til Snøhetta og Værsågod for visuell identitet og nettside for Snøhetta. Foto: Sture Nordhagen Gjermundsen
Ix DA prisen 2024
IXDA-Hederspisen ble delt ut til Heydays, Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn. Foto: Sture Nordhagen Gjermundsen
Klassikerprisen 2024
Klassikerprisen ble delt ut til interaksjonsdesigner Mosse Sjaastad for hennes betydelige innflytelse på interaksjonsdesign og undervisning innen faget. Foto: Sture Nordhagen Gjermundsen

Visuelt er Norges største design- og illustrasjonskonkurranse. Torsdag kveld på Chat Noir foregikk prisutdelingen for 31. gang, der gull- og diplomvinnere ble kåret i kategoriene Illustrasjon, Digitalt design, Moving Image og Grafisk design. Det ble også delt ut spesialpriser og en ærespris.

Best of Show til Trond Bredesen for Mora mi 6
Fra Trond Bredesens «Mora Mi» (No Comprendo Press), vinner av Best of Show.
Best of Show til Trond Bredesen for Mora mi 1
Best of Show til Trond Bredesen for Mora mi 2
Best of Show til Trond Bredesen for Mora mi 3
Best of Show til Trond Bredesen for Mora mi 4
Best of Show til Trond Bredesen for Mora mi 5

I kategorien Illustrasjon ble følgende premiert med gull: Julie Wilkinson i Makerie Studio for «Illustrasjon for McDelivery», Bjørn Brochman for «Identitetsillustrasjon for Bokklubben – en ny familie», Trond Bredesen i Illustratørene for Grafisk fortelling «Mora mi», Henriette T. Osnes for sakprosabok «Ordenes hårreisende hemmeligheter: Absurde avsløringer om språkets spinnville liv», Kjersti Synneva Moen for grafisk roman «Grip den føkkings dagen», Tiril Haug Johne og Victoria Ydstie Meyer i Bergljot&co for aktivitetsbok «I've Got 99 Problems, Making Art Ain't One», Annika Linn Verdal Homme for vinylomslag for Hudkreft «Osyo By», Ida Kristine G. Hatleskog for plakatserie for «Podiumfestivalen 2023», Martin M. Hvattum for redaksjonelle illustrasjoner til «Tingenes tilstand» og for «Skissebok – 2023», Zarina Saidova ved Kunsthøgskolen i Oslo for tegneserien «Et Godt Sted».

Ill identitet gull
Gull i Identitetsillustrasjon: Bjørn Brochman for «Identitetsillustrasjon for Bokklubben – en ny familie».
Ill reklame kampanje gull
Gull i Reklame / kampanje: Julie Wilkinson i Makerie Studio for «Illustrasjon for McDelivery».
Ill bøker gull
Gull i Bøker: Trond Bredesen i Illustratørene for Grafisk fortelling «Mora mi».
Ill barnebøker gull1
Gull i Barnebøker: Henriette T. Osnes for sakprosabok «Ordenes hårreisende hemmeligheter: Absurde avsløringer om språkets spinnville liv».
Ill barnebøker gull2
Gull i Barnebøker (2) Kjersti Synneva Moen for grafisk roman «Grip den føkkings dagen».
Ill undervisning gull
Gull i Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon: Tiril Haug Johne og Victoria Ydstie Meyer i Bergljot&co for aktivitetsbok «I've Got 99 Problems, Making Art Ain't One».
Ill embalasje gull
Gull i Emballasje: Annika Linn Verdal Homme for vinylomslag for Hudkreft «Osyo By».
Ill plakat gull
Gull i Plakat: Ida Kristine G. Hatleskog for plakatserie for «Podiumfestivalen 2023».
Ill redaksjonell gull
Gull i Redaksjonell illustrasjon: Martin M. Hvattum for redaksjonelle illustrasjoner til «Tingenes tilstand».
Ill åpenklasse gull
Gull i Åpen klasse: Martin M. Hvattum for «Skissebok – 2023».
Ill student gull
Gull i Studentarbeid: Zarina Saidova ved Kunsthøgskolen i Oslo for tegneserien «Et Godt Sted».

I kategorien Digitalt design ble følgende premiert med gull: NRK og Heydays for strømmetjeneste for NRK TV, Opening Hours Studio, World360 og Semway for nettbutikk for «YME 2.0», Postpost Studio og Værsågod for nettside for Værsågod, Blank for Nettleserspill «B-Boy Infinite», Larssen Amaral og ANTI for nettside og interaktiv opplevelse for Bothania, Benjamin Rein Gaupset ved Royal Academy of Art, The Hague for «Masteroppgave - Rituell».

Dd produkter tjenester gull
Gull i Produkter og tjenester: Gull til NRK og Heydays for strømmetjeneste for NRK TV.
Dd netthandel gull
Gull i Netthandel: Opening Hours Studio, World360 og Semway for nettbutikk for «YME 2.0»
Dd nettside gull
Gull i Profilbærende nettside: Postpost Studio og Værsågod for nettside for Værsågod.
Dd spill gull
Gull i Installasjoner og spill: Blank for Nettleserspill «B-Boy Infinite».
Dd åpenklasse gull
Gull i Åpen klasse: Larssen Amaral og ANTI for nettside og interaktiv opplevelse for Bothania.
Dd student gull
Gull i Studentarbeid: Benjamin Rein Gaupset ved Royal Academy of Art, The Hague for «Masteroppgave - Rituell».

I kategori for Moving Image ble følgende premiert med gull: Joakim Ulseth og Knæpp for tittelsekvens for «Trondheim Developer Conference», Animasjonsdepartementet for promo for «Yukon – Space Botanist Promo», Animaskin for animasjonsfilmer «Fiskeri», Animasjonsdepartementet for «festivalintro for Departementets Omreisende Animasjonsfilmfestival – DOA 2023» Parabel Studio for animert julekort, Max K. Henriksen ved Kunsthøgskolen i Oslo for animasjonsfilm «Møll».

Mi programdesign gull
Gull i Programdesign og tittelsekvens: Joakim Ulseth og Knæpp for tittelsekvens for «Trondheim Developer Conference».
Mi reklame gull
Gull i Reklame og promo: Animasjonsdepartementet «Yukon – Space Botanist Promo».
Mi informasjonsfilm gull
Gull i Informasjonsfilm: Animaskin for animasjonsfilmer «Fiskeri».
Mi identitet gull
Gull i Identitet: Animasjonsdepartementet for «festivalintro for Departementets Omreisende Animasjonsfilmfestival – DOA 2023».
Mi åpenklasse gull
Gull i Åpen klasse: Parabel Studio for animert julekort.
Mi student gull
Gull i Studentarbeid: Max K. Henriksen ved Kunsthøgskolen i Oslo for animasjonsfilmen «Møll».

I kategori for Grafisk Design ble følgende premiert med gull: Bold Scandinavia for visuell identitet for Homevolt, Scandinavian Design Group for visuell identitet for «Mjøl», Rethink for katalog for Vestre, ANTI for utstillingskatalog «New Visions – The Henie Onstad Triennial for Photography and New Media», Eivind Stoud Platou for plakatserie for dokumentarfilmen «Fedrelandet», Bielke&Yang, Omhu Projects og Sveinung Sudbø for retaildesign for LETT, Stefan Ellmer i The Pyte Foundry og Rune Døli i Modest for Skriftsnitt «Bibeltype (Prosjekt Antikva 1.0)», OlssønBarbieri for pakningsdesign for Avamposto Gin, Molberger og Darling Clementine for te-serie for Black Cat «Sencha», ANTI for kampanje for musikkutgivelse «Are You There, Boy?», Eivind Stoud Platou i Handverk for emballasje til byggesett «Puslekrakk», Bleed for kampanje for 50-årsjubileet til University of Arts Linz , Bielke&Yang for podcastserie «Ways Into Practice», Kuan-Cheng Yeh ved Universitetet i Bergen for artists book «Grandma Museum».

Gd identitet stor gull
Gull i Identitetsdesign – Stor: Bold Scandinavia for visuell identitet for Homevolt.
Gd identitet liten gull
Gull i Identitetsdesign – Liten: Scandinavian Design Group for visuell identitet for «Mjøl».
Gd redaksjonell gull
Gull i Redaksjonell design: Rethink for katalog for Vestre.
Gd rapporter gull
Gull i Rapporter, kataloger og brosjyrer: ANTI for utstillingskatalog «New Visions – The Henie Onstad Triennial for Photography and New Media».
Gd plakat gull
Gull i Plakat: Eivind Stoud Platou i Handverk for plakatserie for dokumentarfilmen «Fedrelandet».
Gd omgivelsesdesign gull
Gull i Omgivelsesdesign: Bielke&Yang, Omhu Projects og Sveinung Sudbø for retaildesign for LETT.
Gd skrift gull
Gull i Skrift: Stefan Ellmer i The Pyte Foundry og Rune Døli i Modest for Skriftsnitt «Bibeltype (Prosjekt Antikva 1.0)».
Gd pakning drikke gull
Gull i Pakningsdesign – Drikkevarer: OlssønBarbieri for pakningsdesign for Avamposto Gin.
Gd pakning helse gull
Gull i Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning: Molberger og Darling Clementine for te-serie for Black Cat «Sencha».
Gd pakning kultur gull
Gull i Pakningsdesign – Kultur: ANTI for kampanje for musikkutgivelse «Are You There, Boy?».
Gd pakning annet gull
Gull i Pakningsdesign – Annet: Eivind Stoud Platou i Handverk for emballasje til byggesett «Puslekrakk».
Gd kampanje gull
Gull i Kampanje: Bleed for kampanje for 50-årsjubileet til University of Arts Linz.
Gd åpenklasse gull
Gull i Åpen klasse: Bielke&Yang for podcastserie «Ways Into Practice».
Gd student gull
Gull i Studentarbeid: Kuan-Cheng Yeh ved Universitetet i Bergen for artists book «Grandma Museum».

Spesialprisen Den grønne ble delt ut til Snøhetta og Værsågod for visuell identitet og nettside for Snøhetta.

Den Grønne til Snøhetta og Værsågod for nettside for Snøhetta 1
Den Grønne til Snøhetta og Værsågod for nettside for Snøhetta 2
Den Grønne til Snøhetta og Værsågod for nettside for Snøhetta 3
Den Grønne til Snøhetta og Værsågod for nettside for Snøhetta 4
Den Grønne til Snøhetta og Værsågod for nettside for Snøhetta 5

IXDA-Hederspisen ble delt ut til Heydays, Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn.

Ix D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 1
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 2
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 3
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 4
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 5
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 6
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 7
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 8
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 9
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 10
X D As hederspris til Heydays Aidn og Opening Hours for designsystemet Aidn 11

Klassikerprisen ble delt ut til interaksjonsdesigner Mosse Sjaastad for hennes betydelige innflytelse på interaksjonsdesign og undervisning innen faget.

Mosse sjaastad

Se alle arbeidene samt juryens begrunnelse og diplomvinnerne presentert på Grafills nettsider.