Gratis musikk i Kina

Google opprettet i mars en gratis online musikktjeneste i Kina for å hente inn markedsandeler. Nå har Google spist seg inn på en tredjedel av brukerne til konkurrenten.


Giganten tilbyr fem millioner musikkspor daglig til det kinesiske markedet, og har allerede signert en rekke store internasjonale annonsører, som Nokia, Apple og Volkswagen.

Kinesiske Orca Digital, landest største lovlige site for musikknedlasning, gjorde en avtale med Google i mars etter lang kamp mot piratkopiering på nett. Google drar fordelene av den økte trafikken på sine sider, mens de kinesiske partnerne deler annonse-inntektene med de involverte musikkselskapene, Sony Music, EMI og Universal Music.

Gary Chen, konsernsjef i Orca, sier selskapet håper å dra i land avtaler med 30 annonsører innen utgangen av dette året, som hver bringer inn rundt 1 million dollar.

Mens andre musikktjenester fortsette å ta betalt for musikk på nett, mener Google at salget har hatt en begrenset effekt på et stadig voksende piratmarked på nett. En av grunnene til Googles entusiasme er et potensiale til å ta kunder fra Kinas beste søkemotor, Baidu, som også har musikknedlastning. I andre kvartal 2010 hadde Google 29 prosent, og Baidu 61 prosent av markedsandelen.

Mer i The Wall Street Journal