Gullblyantens spesialpriser
Kreativt Forums Kundepris for 2010 går til Finn. Juryens begrunnelse lyder som følger: «Årets Kundepris går til en annonsør som på kort tid har blitt en selvfølgelig del av mange nordmenns liv. Annonsøren har vært en innovasjon fra starten av og en suksess i europeisk format - noe vi ikke har alt for mye av i dette landet. De har hatt en evne utover det vanlige til å utvikle både sitt produkt og sin kommunikasjon. Og de har alltid gjort det på målgruppens premisser. I dag føler vi at Finn.no alltid har vært der, men tjenesten slik vi kjenner den i dag ble ikke lansert før i mars 2000. Etter det har veksten vært eksplosiv. Gjennom sine litt over ti år har de tørt å lansere underholdende og spennende konsepter, og de har våget å endre seg i tide. Selv om kommunikasjonskonseptene deres har vært godt likt av befolkningen har de vist at de tør å gå nye veier.»
Unge løver. Hvert år sender Kreativt Forum og kinodistributøren Capa et ungt team for å representere Norge i Young Lions-konkurransen i Cannes. I avviklingen av den norske delen av årets Young Lions-konkurranse deltok det team fra Kitchen, Ernö, Dinamo, Frank, Naked, R/GA og BBH (New York), Dist Creative, Westerdals og Norges Kreative Fagskole. Kreativt Forum mottok 12 svarbidrag på konkurransen, tre flere enn i fjor. Årets brief var fra «brukhue.com»-kampanjen, der Telenor, Røde Kors, Barnevakten og Medietilsynet har gått sammen om en felles innsats mot digital mobbing. Norge deltar i år i Cyber-kategorien i Young Lions. Og årets vinner er Reklamebyrået Ernös unge kreatører Sindre Veseth Foss og Ulrik Solum Waagsether med løsningen «App, app, app!».
Aftenposten Best. Annonsekonkurransen Aftenposten Best ble i år vunnet av Bates United med en annonse for Aker Solutions. Juryens begrunnelse lyder slik: Annonsen har et stort og godt illustrativt bilde. Bildet spiller svært godt sammen med teksten, og leserens tanker går umiddelbart til ordspillet «Søker de skarpeste knivene i skuffen». Dette er en artig og smart vri på en stillingsannonse som også virker profilerende for Aker Solutions.
UTprisen. Det er nok ingen stor overraskelse for de som følger med at Utendørsprisen fra JCDecaux i år går til Fretex og Kitchen for deres stunt i forbindelse med Oslo Fashion Week, der T-banestasjonen på Jernbanetorget i Oslo ble brukt som catwalk. Samme jobb vant også gull i hovedkonkurransen i kategori for Butikker, restauranter og kjeder.
Best YET. Ungdomskonkurransen Best YET (Young European Team), som arrangeres av Mediebedriftenes Landsforbund i samarbeid med Kreativt Forum, ble vunnet av Inge Kvivik og Henrik Berg Slang fra henholdsvis Oktan Stavanger og Suburbia. De to, samt sølvvinnerne Rune Woldsnes (Tropenatt) og Eva Wiken (Westerdals), dro tidligere i vår på vinnertur til Kroatia der de deltok i den internasjonale finalen.
Alle vinnerarbeidene og priser i samtlige valører: www.gullblyanten.no.