Hågen Pettersen fikk Stellas ærespris
Stellas Ærespris tildeles personer som ved sitt faglige engasjement gjennom flere år har arbeidet for å heve nivået for dokumentasjon av kommunikasjonseffekter, og som dermed har vært med på å belyse sammenhengen mellom kreativitet og kommunikasjonseffekter.
Prisen deles i år ut for annen gang, og juryen har bestått av følgende personer:
Alf Bendik Bendixen, vinner av Stellas Ærespris 2008
Kristin Pettersen, planner DDB Oslo
Wenche Jacobsen, direktør ANFO
Sol M Olving, daglig leder Kreativt Forum
Om prisvinneren. Under utdelingen av prisen ble følgende sagt om årets Æresprisvinner:
Årets vinner av Stellas Ærespris har alltid vært opptatt av hva som skaper effektiv reklame. Det var derfor han startet som planner i Leo Burnett Insight for 12 år siden.
Det er ikke mange personer i bransjen som har utmerket seg i særlig grad de siste årene, men årets vinner av Stellas Ærespris har gjort det på flere områder.
Han er kjent for å skrive glitrende caser i Stella. Til stor glede for langt mer enn Stella-juryen. Han har vunnet flere priser i Stella enn noen annen, blant annet to Grand Prix, Businessprisen, og hele 17 Stella-stjerner alt i alt.
Han har fokus på at kundene skal få effekt av reklameinvesteringene sine, og han har derfor laget sitt eget system som gjør det enkelt for kundene å identifisere kommunikasjonseffekter. I tillegg er han kjent for å insistere på at kundene i byrået der han jobber, skal tracke merkevarene sine.
I motsetning av mange kolleger pretester han også reklame kvantitativt dersom det er behov for dette. Han er ikke engstelig for at resultatene skal gå i byråets eller kreativitetens disfavør. Er reklamen effektiv er den kreativ, heter det der han jobber.
Han har tidligere sittet i juryen i Stella, og han har i år vært fagansvarlig for Stella 2009. I den forbindelse fikk han en utfordring med å innlemme design som egen kategori. Måten han har løst dette på, er forbilledlig.
Årets vinner av Stellas Ærespris har bemerket seg i flere år som en pådriver for å dokumentere kommunikasjonseffekter til tross for sin unge alder. Vi håper å høre mer fra vinneren også i fremtiden.
Foto: Alexander Olsson