Hyller «Oslo, 31. august»

Etter varm mottakelse fra premierepublikummet i Cannes ruller anmelderne 6-ere og 5-ere for Joachim Triers andre spillefilm.
5047 346c2 original

«Det er en tyngre film enn «Reprise», den har mer fullkorn i deigen, den viker ikke unna sitt eksistensielle tema. Men den som går til denne forunderlige filmen med åpenhet og alvor, vil ikke forlate den før de har fått merker av den», skriver Dagbladets Inger Merete Hobbelstad i den første ameldelsen av filmen publisert i en norsk riksavis.

Dagsavisens Mode Steinkjer fulgte opp, også han med en 6-er.

«Joachim Trier debuterte med et generasjonsportrett, og han går videre med et mørkt og vondt portrett av et offer for sin egen generasjon. Det er både dypt humanistisk og smertelig gjenkjennelig», skriver Steinkjer.

Viktig hovedrolle. Samtlige anmeldere kreativtforum.no har rukket å lese understreker viktigheten av Anders Danielsen Lies rolleprestasjon, som blir framhevet blant annet for sin nyanserikdom og troverdighet.

Aftenpostens Kjetil Lismoen mener «Oslo, 31. august» er «en av de vakreste og mest melankolske hyllestene av Oslo by som er festet på film.» og gir filmen karakteren 5.

VGs Ingvill Dybfest Dahl mener at Trier og medmanusforfatter Eskil Vogt igjen har klart å levere en tydelig visjon. «Tidvis kanskje litt for tydelig i filmstrøkene av hvor utenfor Anders er. Samtidig er det poetisk pent å se på.» skriver hun og gir filmen karakter 5.

Også det internasjonale bransjemagasinet Variety roser filmen som «selvsikker og vakker».

Filmen er produsert av Motlys, og er allerede solgt til Danmark, Belgia og Frankrike. Den har norgespremiere 31. august.

Foto/Copyright: Motlys AS / Sandrew Metronome Norge