Integrerer reklame i musikkvideo

Plateselskapet Universal har underskrevet en avtale med selskapet Mirriad om en løsning som integrerer reklame inn i allerede eksisterende musikkvideoer.
51836 9dcbd original
Subtilt nok for deg? Grand Marnier-reklame manipulert inn i «Rocketeer»-videoen til Far East Movement.

Musikkvideoformatet har forlengst meldt overgang til de små og mellomstore skjermene vi har på kontoret og i lomma. Snart kan disse inneholde produktplassering som justeres etter hvor du er og hva slags demografi du tilhører.

Ifølge The Guardian har Universal Music Group signert en avtale som gjør at musikkvideoer i tillegg til å promotere artisten også fungerer som reklameplakat for annonsører.

«Retroaktiv» produktplassering kan rykkes inn i musikkvideo som allerede er ute i offentligheten. Systemet ble først prøvet ut med Aloe Blacc-sporet «The Man» i mai, da et utendørsboard for Levi’s ble manipulert inn i musikkvideoen. Mirriad signerte dernest med Universal med håp om å øke verdien på den eksisterende musikkvideokatalogen. Ifølge Billboard involverer samarbeidet også reklamebyrået Havas.

Den første Universal-kampanjen er for Grand Marnier. Reklame for likøren vil dukke opp i videoer for Aviciis «Lay Me Down» og «You Make Me», Far East Movement-låten «Rocketeer» og to videoer av Darius Rucker. Universal har muligheten til å fjerne reklamen når kontrakten er løpt ut.


Grand Marnier-reklamen vil ikke dukke opp dersom du befinner deg i Norge eller andre land med alkoholreklameforbud.