Lærlingkompaniet: Tekstforfatter på tegnekurs

Avgangselevene på Westerdals går i lære om våren. Tekstforfatterne Anders Holm og Sebastian Prestø får kjenne på arbeidslivet hos Apt.
6916 ff37c original

Hvorfor ble det Apt?
A: – Vi har hørt nyss om at det er lurt å jobbe i et interaktivt byrå som har flotte kunder og flinke folk.
S: – I tillegg er det god lunsj her, og egen vitaminskuff. Så lenge vi jobber gratis prøver vi å spise for minst to tusen per dag. Anders har nådd målet flest ganger.
A: – Sebastian kaller meg derfor påsan, eventuelt tjukken.
S: – Pløsefar.
A: – Og Pløsefar, ja. Det er god stemning her.

Hvordan fikk dere praksisplassen?

S: – Vi viste Claim it-videoen til Morten og Halvor og sa at det var vi som hadde laget den.
A: – Heldigvis var både Kristian Bye og Joachim Levin opptatt med iphonene sine så de merket ingenting.

Hva slags arbeidsoppgaver har dere?
A: – Vi fikk gleden av å begynne rett på med konseptutvikling og ideer for noen av landets største kunder. Den største forskjellen fra Westerdals er vel at ideéne ikke stopper på et A3-ark. Derfor har vi ennå litt å gå på når det gjelder å holde fokus gjennom hele gjennomføringen.
S: – Men det kommer seg.
A: – Ja, det gjør det.
S: – Mhm.

Hva har dere lært så langt?
A: – At reklamefolk er mye hyggeligere enn man skulle tro og at gode konsulenter er livsviktige. Ellers så har vi erfart at det er kan være vanskelig å være to tekstforfattere, men Sebastian begynte på tegnekurs igår. 1500 kroner hos en fyr på Sagene. Jeg har trua.
S: – Den første halvtimen tegnet vi streker. Deretter fikk sirkelen gjennomgå. Til slutt fikk vi en oppgave som het «To ansikt eller én vase?». Det ble lekse til neste gang.
A: – Jeg er stolt av deg, Sebastian.

Hva er deres ambisjoner etter endt praksis?
S: – Vi blir her i Apt og takker hele kontoret og Try for det.
A: – Vi gleder oss som to idioter, og håper vi blir misbrukt på det groveste i tiden fremover.

Er dette drømmejobben?
S: – Ja, absolutt.
A: – Ikke si «drømmejobb». Da blir du nødt til å svare på 8-9 innlegg som inneholder linker til Cannes-arkivet og kommentarer som «Gjort før!».