Laukli stiller ut i fødebyen
Til separatutstillingen i Galleri NordNorge i Harstad har Laukli portrettert den internasjonalt anerkjente supermodellen Sonja Wanda. Modellen kom til Norge fra et krigsrammet Sør-Sudan via Kenya som seksåring. Wanda har prydet magasincovere over hele verden og har gått visninger for motehus som Zac Posen, Marc Jacobs, Vivienne Westwood, Max Mara, Roberto Cavalli, Karl Lagerfeld, Issey Miyake, Kenzo og Dries Van Noten.
– Prosjektet befinner seg i krysningspunktet mellom fashion, kunst og portrettfotografiet, forteller Laukli.
– Bildene er et bestillingsverk fra Galleri NordNorge og vi har jobbet med bildene ut fra flatene i galleriet. Rommet har på mange måter fått diktere hvor store formater bildene skal ha. Vi viser bilder som er fra 50x50 centimeter, til 150x300 centimeter.
Prosjektet er gjort i samarbeid med stylist Storm Pedersen og makeup-artist Trude Mokkelbost. Laukli er utdannet fotojournalist, og har jobbet som profesjonell fotograf siden 1999. Han har avholdt flere separatutstillinger, deriblant «MV», med bilder av artisten Maya Vik, i samarbeid med designer Gary Swindell.
Utstillingen åpner i dag klokken 19.00.