Leardini og Forsang går motstrøms med Norges første spesialbutikk for fotobøker
De drevne fotografene Massimo Leardini og Hans-Olav Forsang startet forlaget The Photo Book for et år siden. Etter fem utgivelser følger de nå opp med bokhandelen Fotoboka på Grunerløkka i Oslo.
Den nyåpnede spesialbutikken ligger i Rathkes gate (inngang fra Jens Bjelkes gate) i det som lenge har vært den minst fasjonable delen av Grünerløkka, men hvor noe har skjedd siste årene, da det har dukket opp restauranter, frittstående butikker, designstudioer og møbelforretninger som har skapt et livlig miljø.
I en tid der fotografi og fotografer er truet av store utfordringer og press fra alle kanter, der ikke minst AI-spøkelset i stadig større grad utfordrer denne yrkesgruppen, ser de to erfarne fotografene muligheter for å gå litt motstrøms.
– Interessen var mye større enn vi ante
– Paradoksalt nok har aldri fotoboken stått sterkere, sier Massimo Leardini. – Det er noe med kvalitet, papir og fotografi som sørger for at fotoboken står fram som noe ekte og viktig. Vi var på fotofestival i London i fjor og det var da det virkelig gikk opp for oss at interessen var mye større enn vi ante. Den enorme hallen på Tate Modern var fylt av små fotobokforlag fra hele verden og da den åpnet om morgenen sto det over 300 mennesker i kø. En enorm interesse i flere dager. Det var et fantastisk skue og en flott bekreftelse!
I butikken fører de både egne og andres bøker.
– Vi har tre kategorier bøker: de vi så langt har produsert i eget forlag, nye bøker fra utvalgte forlag rundt i verden og en vesentlig del med attraktive, brukte bøker – mange av dem vanskelig å få tak i. Og blant dem noen sjeldne perler, forteller Hans-Olav Forsang. Og legger til: det er et bredt spekter av sjangre, formater og prisnivåer. Felles for alt er at det er kvalitetsbøker!
Hva slags profil har forlaget deres?
– Vi ønsker å ha et bredt utvalg av sjangere også i forlaget. Vår første utgivelse var Massimo sin bok om Nordmarka, et terreng han har vandret i ofte og mye siden den gangen han kom til Norge for 36 år siden, sett og fotografert veldig mye som vi andre bare går forbi, forteller Forsang.
Fikk selv oppleve utgivelsen
Neste bok var den kjente krigsfotografen Harald Hendens bok «The Human Eye», som ble produsert i rekordtempo, raskt nok til at han selv kunne oppleve utgivelsen før han døde i juli i fjor, etter kort tids sykdom. Mottakelsen gikk over all forventning, og «The Human Eye», er allerede trykket i et tredje opplag.
Etter suksessen med Henden, og etter å tilfeldigvis å ha oppdaget det lille ledige lokalet like ved Schous bryggeri, bestemte de seg for å åpne butikk. Og i disse dager er de aktuelle med sin femte bokutgivelse.
– Den ble lansert for noen dager siden – med David Aasen som har fotografert barna sine hver dag fra de ble født og fram til de nå er 7 og 4 år gamle. Et unikt dokument om barndom og utvikling, fortalt gjennom veldig tilstedeværende og ekte bilder. Disse tre bøkene er gode eksempler på hvilken bredde vi snakker om, forteller Forsang.
Hvis du vil besøke butikken og følge med på nyheter, lanseringer og annet er @_fotoboka stedet å være.
– Der kommer vi med informasjon om mange spennende nyheter og events! Og alle er varmt velkomne til en foto- og bokprat i Rathkesgate 7, avslutter Leardini og Forsang.