Melk og sikkerhet til frokost

Under Tangrams frokostseminar på DogA gjestet kundene Litago og PST, som kunne fortelle at design engasjerer det norske folk.


Startet dagen med Litago. Merkevaresjef i Tine, Kristian Lyse kunne med stort engasjement fortelle at Litago har gjort suksess på Facebook (FB) og litago.no. Design- og smakskonkurranser har har vekket det norske folks engasjement rundt melken.

Ballen begynte å rulle for alvor når 17.000 brukere designet sin egen ku, for igjen å oppfordre alle sine venner på FB til å stemme dem frem som vinner. Sånt blir det butikk av. Salgsvolumet økte med 84 prosent i en periode på under året og genererte dermed et hyggelig økonomisk resultat.
I tillegg kan Lyse fortelle at Tine i utbredt grad bruker FB i dialog med kunden og da spesielt til å besvare spørsmål.

Fortsatt hemmelig, men mer åpent. Politiets- sikkerhetstjeneste og kommunikasjonsdirektør, Trond Haugbakken hadde en litt annen historie å fortelle. Veien fra POT til et mer åpent PST har vært lang. Åpen aldri kan en sikkerhetstjeneste bli, men med enkle og konsekvente grep, som blant annet konsekvent bruk av den nye logoen, har PST hatt fokus på tydelighet, presisjon og tilgjenglighet. Og per dags dato blir PST ansett som mer åpen.

PST har fått mye oppmerksomhet rundt sin bruk av sosiale medier på godt og vondt, men kommunikasjons-direktøren tror fortsatt det er lurt å senke terskelen og ufarliggjøre PST for potensielle tipsere. Det bør også nevnes at PST var den første sikkerhetstjenesten i verden som deltok på sosiale medier og en av de første i det offentlige her til lands.

Foto: litago.no