Norges Blindeforbund markerer iCare-dagen
I dag arrangerer Norges Blindeforbund iCare-dagen. Det markerer starten på en aksjon i sosiale medier blant blinde og svaksynte i Norge. Målet med aksjonen er å gi flest mulig av verdens 32 millioner unødvendig blinde synet tilbake.
Blinde og svaksynte fra hele landet opprettet sine egne innsamlingsaksjoner i sosiale medier. Nå oppfordrer de privatpersoner og bedrifter over til å bidra med 250 kroner som er alt som skal til for å gi et menneske synet tilbake.
– Jeg ble sjokkert da jeg hørte at 32 millioner mennesker er unødvendig blinde, bare fordi de er født i et fattig land. Når alt som skal til er 250 kroner til en operasjon som det tar fem minutter å gjennomføre, er det så enkelt å gi et menneske synet tilbake at alle kan gjøre en forskjell, sier Truls Storm-Jansen (41) fra Rælingen, som selv mistet synet i løpet av noen sekunder under en biltur for noen år siden.
Mobiliserer på flere fronter
I anledning iCare-dagen mobiliserer blinde og svaksynte i Norge på flere fronter for å engasjere nordmenn til å delta i kampen mot unødvendig blindhet i verden. I tillegg til å starte sine egne innsamlingsaksjoner på nett, oppsøker de bedrifter og bruker sitt eget nettverk for å få med seg flest mulig til å gi unødvendig blinde synet tilbake. Truls Storm-Jansen har satt seg som mål å gi synet tilbake til 100 personer. Du kan hjelpe ham ved å støtte hans aksjon her.
– At så mange mennesker er unødvendig blinde viser hvor urettferdig fordelingen i verden er. Nå er det opp til oss å gjøre noe med det, sier Storm-Jansen.
I anledning iCare-dagen vil også flere bedrifter bidra i kampen mot unødvendig blindhet. DNB har allerede gitt 2000 mennesker synet tilbake, og i anledning iCare-dagen gir Stormberg en person synet tilbake for hver unike kunde som handler i nettbutikken deres.
Hjelp til selvhjelp
iCare er et initiativ fra Norges Blindeforbund, der forbundets blinde- og svaksynte medlemmer samler inn penger til øyeoperasjoner for blinde i land i Asia og Afrika. Det er primært mennesker som er rammet av grå stær som er unødvendig blinde i dag.
– Som blind i Norge, har man tilgang til hjelpemidler som gjør at man i stor grad kan leve et helt vanlig liv, og delta i yrkeslivet på lik linje med andre. Disse mulighetene finnes ikke i de landene iCare engasjerer seg i, og en synshemming er ensbetydende med et liv i enda større fattigdom, fordi man ikke lenger kan tjene til livets opphold. Å gi blinde i disse landene synet tilbake er hjelp til selvhjelp, sier Arnt Holte, assisterende generalsekretær i Norsk Blindeforbund og president for Verdens Blindeunion.
Hvis du vil gi et menneske synet tilbake kan du sende SMS iCare til 2090. Det koster 250 kroner og er nok til at du gir synet tilbake til en person i Nepal og Mosambik. Du kan også bidra ved å gå inn på www.icare.no, hvor du i tillegg til å donere penger, kan kjøpe de unike gaveproduktene designet av Nina Skarra, Nico Widerberg og Celine Engelstad. Her kan også bedrifter registrere seg som iCare-bedrift og gi et valgfritt antall mennesker synet tilbake.