Over 1, 1 millioner så «Med livet som innsats»
Serien er utviklet, regissert og exec.produsert av Bacon-regissør Christian Holm-Glad i samarbeid med fysiker og programleder Andreas Wahl.
Holm-Glad har tidligere regissert musikkvideoer for Madcons «Beggin» og Calvin Harris’ «Not alone». Han har også hatt regi på «I kveld med Ylvis», «Siffer», «Påpp & Råkk», «Folkeopplysningen», «Jakten på verdens største tall» og «Sushi & kjernekraft». Han har også regissert reklamefilmer for Stavanger Symfoniorkester, Lefdal, NSB, Jernia, Statens Vegvesen, Telenor, Care og Fjordland.
Lever sitt eget liv
– At vi skulle få så fantastiske seertall på premieren var over all forventning og at selve finaleeksperimentet nå lever sitt eget liv på YouTube og har blitt plukket opp av USA Today, Reddit og Gizmodo er utrolig gøy, forteller regissøren entusiastisk.
– Grunnideen bak denne serien er å vise at de fysiske lovene er så absolutte at det ikke skal være noe problem å bevise dem «Med livet som innsats». Det er naturligvis et godt stykke mellom teori og praksis, men vi la tidig listen på at vi ikke skulle gjøre noe som var farligere enn et vanlig fallskjermhopp, og det har vi stort sett holdt oss til, utdyper Holm-Glad.
– Det har vært et mål med serien å ta med erfaringene jeg har gjort fra reklamefilm og musikkvideobransjen, og å regissere en kunnskapsserie som både fanger seerens oppmerksomhet dramaturgisk, samtidig som den ser vakker og poetisk ut. Det føler jeg at vi har lykkes med, avslutter han.
«Med livet som innsats» består av åtte episoder og vises på NRK1 søndager kl 20.55. Episoden på førstkommende søndag heter «Grillet levende», der programlederen skal skli gjennom et bål med flammer som når 750 grader celcius.