Prisdryss i sør-vest

Konkurransen Sterk reklame i Stavanger endte med gull for Pro&Contra i hele fem av 11 kategorier, mens Grand Prix ble vunnet av Fasett med kampanjen «Jaerlines» for Sola Lufthavn.
39817 94566 original
Pro&Contra. Foto: Henriette Framnes Time
39820 4b28a original
Fasett. Foto: Henriette Framnes Time
39823 80d87 original
Oktan Stavanger. Foto: Henriette Framnes Time
39826 e1aae original
Melvær & Lien. Foto: Henriette Framnes Time
39844 586b8 original
Lokomotiv Media. Foto: Henriette Framnes Time

Den årlige begivenheten Sterk reklame er den definitive konkurransen i rogalandsregionen for alle som driver med kreativ kommersiell kommunikasjon. Arrangementet ble i år avviklet fredag kveld på utestedet og selskapslokalet Hall Toll, som ligger i den gamle Tollboden på Skansen i Stavanger, en verneverdig bygning fra 1905. Kvelden ble ledet fra scenen på humørfylt vis av av humoristen og musikeren Christian Eriksen.

En litt anspent versjon av konferansier Christian Eriksen. Foto Henriette Framnes Time

Minst et par hundre mennesker var samlet for å feire vinnerjobbene blant de 146 arbeidene som var sendt inn til konkurransen. Sterk reklame juryeres av blandingsjury av lokale og nasjonale krefter og i år ble juryen ledet av Eva Sannum (Try/Apt) som hadde med seg Jo Espen Johansen (Los&Co), Kristine Lende (Neolab), Petter Skogheim (Melvær & Lien), Elin Minde (Fasett) og Pål Frøiland (Oktan Stavanger)

Forogimot

Som allerede nevnt var det byrået Procontra som tok med gullmedalje i nær halvparten av kategoriene. Byrået kom øverst på pallen i kategoriene Annonse (Lyngåsen), Interaktiv identitetsdesign (Bjergsted Kulturpark), Omgivelsesdesign (SpareBank 1 SR Bank), Grafisk design trykte medier (Lervig) og Åpen klasse (Exxon Mobile). I tillegg vant byrået to sølv og en bronse.

Jaerlines til topps

Fasett tok med seg gull i kategoriene Motion og Kampanje, begge for «Jaerlines» (Avinor), en bussrute og et kollektivt alternativ til og fra Sola flyplass og tettstedene nedover Jæren. Samme jobb vant også den mest høythengende prisen av alle, Grand Prix. Fasett mottok også fire sølv og en bronse, alle på vegne av Stavanger Lufthavn Sola og Avinor.

Oktan Stavanger er byrået som imponerte reklame-Norge med «En helstøpt gjeng» for Sola betong, som vant to gull i Gullblyanten 2010. Under Sterk reklame vant byrået gull i Interaktiv kampanje (Kruse Smith Jul) og i Tekst (Eiendomsmegler1), i tillegg til tre sølv og to bronse.

I kategori for Grafisk design identitet var det dTurbine som vant gullet. Byrået driver med animasjon, illustrasjon, design, etterbehandling av foto og liknende, og tok i tillegg sølv i Grafisk design trykte medier.

Melvær & Lien tok fire priser denne kvelden: Sølv i Omgivelsdesign/utendørs, sølv og bronse i Grafisk design identitet og bronse i Kampanje.

Regissør Christian Holm-Glad og Bulldozer film vant også en pris: En bronse i Motion for filmen «Rhapsody» for Stavanger Symfoniorkester.

Gå ut-prisen

Utendørsaktøren JCDecaux var på plass i Stavanger denne kvelden som sponsor og samarbeidspartner, og sto bak Gå ut-prisen, som gikk til Fasett og kjøtt- og pølseforretningen A. Idsøe AS. Premien var en tur til Paris for fire personer med besøk hos JCDecaux’ hovedkontor.

JCDecaux var mannsterkt til stede: Einar Astad, Bjørn-Erik Aasebø og Knut Espen Flårønning Larsen. Foto Henriette Framnes Time