Reindriftssamen Olof reklamerer for Lenovo
Kinesiske Lenovo produserer PC-er, laptoper, nettbrett og smarttelefoner. De har lenge vært blant de ledende i bedriftsmarkedet, og de siste årene har de også hevdet seg sterkt i forbrukermarkedet, særlig med sin Yoga-serie.
Lenovo dreier for tiden kommunikasjonen fra teknologi-snakk til å fokusere på livsstil og praktiske løsninger. Dette som en del av selskapets content marketing-strategi. Blant annet har de innledet et samarbeid med crowdfunding-selskapet Tongal, hvor folk kan få finansiert kreative ideer, deriblant videoer som viser teknologi i praksis.
Tanken er at disse videoene involverer brukerne i sterkere grad enn tradisjonelle reklamefilmer. Én av de fire videoene som er laget så langt er om den norske om reindriftssamen Olof som benytter en laptop til å følge reindyrsflokken via GPS (du ser filmen øverst i saken).
Tre andre videoer lanseres nå globalt:
- Om Agata, grunnleggeren av Story Lab i Hellas. Her lærer hun bort animasjon og stop-motion til unge studenter, og benytter en YOGA Tablet 2 Pro for å gjøre klasserommet mer interaktivt.
- Om Jean, en student i Tyskland som bruker Lenovo ThinkPad for å fullføre mastergraden i offentlig økonomi jus og politikk.
- Om Jukka, den urbane tekstforfatteren som ville tilbringe mer tid ute i det fri sammen med venner og banjoen sin, etter å ha brukt Lenovo YOGA 3 Pro til å lære å spille.
Der den første delen av kampanjen tok utgangspunkt i europeiske brukere, skal neste ledd dreie seg om amerikanske Lenovo-brukere.