Sammen for grønn vekst
Høsten 2014 startet et helt unikt samarbeid innen norsk matbransje: En rekke sentrale aktører gikk sammen om innovasjonsprosjektet «Trippel». Prosjektet er initiert av Scandinavian Design Group og GreeNudge, og samlet totalt 15 private, offentlige og frivillige aktører til dyst.
TINE, Nortura, Lerøy og Nordic Choice Hotels skulle sammen med blant andre Forsvaret, Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus og Norsk Gjenvinning utvikle og utforske nye og lønnsomme løsninger for mer bærekraftig mat i storhusholdningen.
Mat, miljø og muligheter
Matbransjen står for en betydelig andel av verdens CO2-utslipp, og flere av våre største helseutfordringer er knyttet til kosthold. Halvparten av all mat som produseres havner aldri i noens mage, men kastes på veien. Matbransjen kan være en viktig del av løsningen for en bærekraftig fremtid. Det gir store forretningsmuligheter. Disse vil prosjekt Trippel utforske.
– Det finnes mange arenaer for å prate om samfunnsansvar, men altƒfor få nettverk der aktører utvikler nye løsninger sammen. Istedenfor å fikse litt på hver puslespillbrikke, ønsket vi å se på hele bildet. Det gir et helt nytt utgangspunkt for åpen innovasjon, sier Mads Bruun Høy, initiativtaker og strategisk rådgiver i Scandinavian Design Group.
Innovasjon for trippel vinn
Gjennom seks samlinger fra november 2014 til mai 2015 har deltakere fra hele storhusholdningsmarkedet samarbeidet for å utforske, utvikle og teste nye produkter og tjenester. Målet er trippel vinn: økt lønnsomhet, reduserte utslipp og positive bidrag til samfunnet.
– Vi har gått fra filantropi og gode gjerninger til å sette bærekraft sentralt i vårt selskapsstrategi. Det mest effektfulle samfunnsansvaret gjøres gjennom å være ansvarlig innovative. Trippel er et prosjekt som hjelper oss med det. Å gjøre bærekraft om til konkurransekraft, sier Bjørn Malm, leder for samfunnsansvar TINE SA.
Det er en større brief der ute …
– I SDG har vi bred erfaring med å hjelpe kundene våre gjennom tøffe endringsprosesser, for å avdekke vekstpotensialet eller utvikle inspirerende fornyelse. På den måten har vi tradisjon for å bidra til samfunnet. Samtidig har vi sett at vår kompetanse, kunnskap og metodikk kan bidra til å løse større utfordringer enn de vi jobber med til daglig. Trippel-initiativet passet godt inn i dette bildet, og har åpenbart truffet en nerve. Samfunnsansvar er ikke lenger noe selskaper bare kan pynte seg med, vi må alle sammen gjøre noe, sier Jannicke Øiaas, Administrerende direktør Scandinavian Design Group.
Resultatene fra prosjektet vil presenteres på Doga i Oslo fredag 8. mail fra 12.00-15.00. Der kan du blant annet oppleve restaurantprosjektet «KUTT Gourmet», kampanjen «KUTT Fråtseriet», bevissthetskampanjen «KUTT Avfall», digitaltjenesten «Idrettsmat», og undervisningsopplegget «Den matkulturelle skolesekken».
Under ser du Trippel slik det ble presentert på Designdagen:
Prosjektsiden for Trippel finner du her.