Se Film Craft-gullet

Cannes Lions' nye kategori for filmhåndverk delte ut elleve gull i årets konkurranse. Se filmene her.
9424 4d8ec original
9425 6906d original
9426 362dd original
9427 99466 original
9428 810e7 original
9429 9313c original
9430 6b086 original

Grand Prix i kategorien gikk til «The Gift» for Phillips, laget av RSA og DDB London. Samme jobb fikk også gull i Film Craft. Filmen er en del av Parallel Lines-kampanjen fra Ridley Scotts produksjonsselskap RSA, der fem forskjellige filmer ble laget med utgangspunkt i samme dialog.

Det er andre år på rad at Phillips og RSA vinner Grand Prix i Cannes. I fjor vant de med «Carousel», også den for Phillips (Tribal DDB Amsterdam).

Flere av filmene vant mer enn én medalje i kategorien: «The Funeral» fra Leo Burnett Singapore, gjort for Utviklings-, ungdoms- og sportsministeriet, fikk to gull. Det fikk også «Going West», for New Zealand Book Counsil, laget av Colenso BBDO. Og «The Gift» for Phillips fikk som nevt både Grand Prix og gull.

Lang kortfilm. En av vinnerne fikk på grunn av filmens lengde ikke plass i mediespilleren vår, Spike Jonze/TBWA\Chiat\Day New York med sin halvtimes odyssé «I'm Here» for Absolut Vodka. Denne kan du se her: www.imheremovie.com.

De elleve gullene ble fordelt mellom:

– Academy Films og Mother London med «Piano» for Match.com
– Studio AKA og RKCR/Y&R London med vignetten for BBCs dekning av vinterolympiaden
– Dragonsgate Studio og Leo Burnett/Arc med «The Funeral» for Ministry of Community Development (Singapore)
– MJZ LA og TBWA\Chiat\Day New York for Absolut Vodka «I'm Here», regissert av Spike Jonze
– MJZ LA og TAG San Francisco (som nå heter agency215) for «The Life» for Xbox 360 og «Halo 3»
– Pappa Lowe og Grey Worldwide (Dusseldorf) med «A Peace of Mind», Deutscher Tierschutzbund
– Anderson M Studio og Colenso BBDO Auckland med «Going West», en lesekampanje for New Zealand Book Council
– Prodigo Films og F/NAZCA Saatchi & Saatchi Sao Paulo med «Invocation» for SOS Atlantic Forest Foundation (Brasil)