Stadig nedgang for trykte medier

Mediemarkedet går svakt tilbake med 0,8 prosent i første kvartal 2014 sammenliknet med tilsvarende kvartal i 2013, men dagspressen går tilbake med hele 15 prosent. Det viser IRMs siste kvartalsrapport.
46981 8767d original

Reklamemarkedet begynte i 2013 med nedgang – for så å vende til den positive siden i de tre siste kvartalene. Nå i det første kvartalet i 2014 er det nok en gang tilbakegang. Nedgangen ble på 0,8 prosent når vi sammenlikner med første kvartal i 2013. Omsetningen i første kvartal i 2014 er dermed 4,7 milliarder kroner.

– Det er både et akselererende strukturelt skifte fra print til digitalt, og en svakere konjunktur som ligger bak det at reklamemarkedet har snudd pilen nedover, sier Madeleine Thor, daglig leder hos IRM.

Det er de trykte mediene som har den største nedgangen og dagspressen, dagspressens innstikk og ukepressen er kategorier som går kraftig tilbake, dagspressen med 15 prosent. Tross de tøffe tidene så fortsetter internettmarkedsføringen å vokse. I det første kvartalet er økningen på 11 prosent i forhold til første kvartal i 2013, noe som også er all-time-high for et første kvartal. Dette viser styrke i et marked som omsetter såpass mye som 1, 4 milliarder kroner.