Utflating og svak vekst

Nedgangen i reklamemarkedet 2008-2009 setter fremdeles spor i medieinvesteringene første kvartal 2010. Reklamemarkedet øker med 0,3 prosent eller nærmere 4 millioner kroner sammenliknet med tilsvarende periode i 2009.
5492 d450f original

De strukturelle forandringene som fikk vind i seilene under finanskrisen fortsetter også nå, noe som tydelig viser seg i at internett går bedre enn markedet totalt, mens de fleste trykte medier er i svak tilbakegang.

– Det er gjennom de økende reklameinvesteringene på internett at vi virkelig ser at markedet er i begynnende vekst. At merkevareannonseringen øker med nærmere 9 prosent er et klart tegn på at ting har snudd. Og at rubrikkannonseringen øker med hele 46 prosent er et tydelig tegn på høytrykk i markedet. Det viser også at de strukturelle forandringene er i full styrke på dette området. Vi ser også at reklameinntektene i dagspressen og TV, til tross for konkurransen fra internett, utvikles som markedet totalt, sier daglig leder for Institutet för reklam- och mediestatistik (IRM), Magnus Anshelm.

– Når utviklingen sammenliknes med det øvrige Norden ser man at Finland og Danmark har en lengre utflating enn den norske, mens reklamemarkedet i Sverige i første kvartal økte med nær 4 prosent, legger Anshelm til.



Illustrasjonsfoto: Pink Sherbet (CC)