YouTube feirer ti år med reklamekåring
Kåringen startet tirsdag denne uken, og det gjenstår ni dager for YouTube-brukerne å stemme fram ti reklamefilmer blant de 20 mest sette reklamefilmene på YouTube. På listen finner vi virale bombenedslag som Old Spice-filmen «The Man You Could Smell Like» av Wieden + Kennedy London og Volvo Trucks’ «The Epic Split» av Forsman & Bodenfors, som blant annet vant to Grand Prix og åtte gull i fjorårets Cannes Lions.
De to filmene med aller flest visninger er «Kobe vs Messi: The Selfie Shootout» for Turkish Airlines fra Crispin Porter & Bogusky og «Winner Stays» for Nike av Wieden + Kennedy, som har blitt sett henholdsvis 140 millioner ganger og 112 millioner ganger.
Andre populære filmer på listen er «Ship My Pants» for Kmart, Evian «Roller Babies», Budweiser «Puppy Love» og Volkswagens «The Force».
Men listen har også en merkelig utelatelse: «Dumb Ways to Die» for Metro Trains av McCann Melbourne, kampanjen som vant alt som var verd å vinne i 2012, har over 103 millioner visninger, men mangler på listen.
Hvilken norsk reklamefilm har flest klikk?
Vi aner ikke, men spec-reklamefilmen under for Mercedes-Benz (som kunden valgte å ikke kjøpe), laget av Henrik Sander og Stig Bjølbakk, med Harald Zwart på regi, har nær 12 millioner klikk. Si ifra i kommentarfeltet hvis du vet om en norskprodusert reklamefilm med flere klikk.
YouTube ble lansert 14. februar 2005 og den første videoen ble lastet opp to måneder senere, 23. april.
Se listen og stem på din favoritt her.