Smuss rapper designer fra ANTI
Kristian Jondal Thorsen går 200 meter fra ANTI til Smuss Studio.
Designkontoret Smuss Studio går fra to til tre ansatte med ansettelsen av Kristian Jondal Thorsen. Det var byråets satsing på skriftdesign og eget skriftforlag som fristet 25-åringen over fra ANTI.
– Kombinasjonen av designkontor og skriftforlag er veldig spennende. Identitet og skriftdesign er de to disiplinene jeg liker å jobbe med, så Smuss er best of both worlds, sier karmøybuen Thorsen, som i tillegg til ANTI har jobbet i nå nedlagte Emdash og Haugesund-byrået Tada
Bredt spekter av prosjekter
Partnerne Jørgen Brynhildsvoll og William Stormdal er veldig fornøyde med signeringen.
– Vi har holdt øye med Kristian helt siden vi sensurerte bacheloroppgaven hans. Nå, med noen flere år på baken, og solid erfaring fra veldig flinke kollegaer var tiden inne for å høre om han ville bli med oss på reisen, sier Stormdal.
I ANTI har Kristian jobbet med flere skriftrelaterte prosjekter for kunder som DNB, Statkraft og Kulturhavna, og han laget titteltypografi for NRK-serien «Rekviem for Selina». Han rakk også å lede designet for kjøttproduktserien Heldiggris, der han blant annet tegnet en egen profilskrift.
– Det var gøy å jobbe med alle de flinke folka i ANTI, og spesielt samarbeidet på tvers av fagfeltene. Men selv om det var trygt og godt i et så stort byrå, liker jeg nok bedre å jobbe i et lite og spisset miljø, sier Thorsen.
Siden oppstarten i Smuss 1. april har Thorsen allerede rukket å jobbe med flere prosjekter for Nasjonalbiblioteket og valgkampkampanjen til MDG. Han var også med å lage designet til Visueltprisen 2025, som Smuss lagde sammen med Opening Hours Studio. Smuss mottok seks diplomer i konkurransen.
– Kristian er selvgående, ivrig og har et veldig godt blikk. Han tar utfordringer på strak arm. Det er helt gull i et lite designmiljø som vårt, sier partner Jørgen Brynhildsvoll.
Ny skriftfamilie før sommeren
Designkontoret satser tungt på utviklingen av profilskrifter på bestilling. I disse dager ferdigstiller Smuss en helt ny storfamilie for VG, som en del av VGs redesign ledet av Bielke&Yang.
Partner og skriftdesigner William Stormdal tror Kristian vil bli en verdifull ressurs i arbeidet med utvikling av nye fonter.
– Vi har klokketro på skrift som en viktig identitetsbærer, så kombinasjonen av Kristians sterke formsans og kompetanse innen skriftdesign er spennende. At han i tillegg er en habil identitetsdesigner er heller ingen ulempe, sier Stormdal.
Ambisjonen til Kristian er å utvikle seg som både skriftdesigner og grafisk designer. Han har allerede satt seg et hårete mål.
– Planen er å slippe en skriftfamilie i Smuss Type Kiosk før sommeren! Det blir en geometrisk, brutalistisk og funky sci-fi-skrift, sier Kristian og ler.