Unfold styrker laget i tøft marked: – Tiden for store overleveringer er forbi

Unfold henter tidligere Behalf-gründer Jørgen Blindheim i en satsing på å fjerne skillet mellom design og kode.

Jorgen Blindheim Greg Lusk
Fra venstre: Nyansatte Jørgen Blindheim med CEO i Unfold, Greg Lusk. Foto: Morten Harnang

Ifølge Unfold og byråleder Greg Lusk ruster byrået nå opp med tverrfaglighet, hvor Jørgen Blindheim ansettes i en hybridrolle for å viske ut skillet mellom design og teknologi. Dette er del av design- og teknologisbyråets satsing på autonome produktteam. Blindheim går inn i en posisjon som spenner over både visuell utforming og utvikling: en kombinasjon byrået mener blir helt avgjørende i et marked som krever mer for mindre.

– Vi opplever i økende grad at designere ønsker mer kontroll over hvordan løsningene faktisk implementeres. Mange hos oss har allerede begynt å bygge prototyper selv, enten ved hjelp av koding eller AI-verktøy. Jørgen er sterk faglig i begge disipliner, og vi ser at dette er gull verdt, sier daglig leder i Unfold, Greg Lusk.

Erfaring fra gründertilværelsen

Blindheim har tidligere vært med å starte byrået Behalf, og tar med seg erfaring fra både forretningsutvikling og prisvinnende designarbeid inn i den nye rollen. Hos Unfold skal han jobbe i skjæringspunktet mellom visuell utforming og teknisk implementering. Lusk peker på at nettopp denne bredden er nødvendig når budsjettene i bransjen strammes til.

– Med Jørgen på laget kan vi spare store mengder tid uten at det går på bekostning av kvaliteten. Det gjør at vi kan validere ideer raskere og bygge mer robuste løsninger fra start, sier Lusk.

– Vi ser at prosesser går raskere og kvaliteten øker når vi har muligheten til å fjerne overleveringer. Jørgen har en unik evne til å se både den estetiske verdien og den tekniske gjennomførbarheten samtidig.

Verdsetter godt håndverk

For Blindheim var det byråets tradisjon for solid håndverk og helhetlig produktutvikling som ble avgjørende.

– Jeg har alltid ment at design og kode er to sider av samme sak; til syvende og sist handler det jo om å lage produkter som faktisk skal brukes. Å kunne skru på koden gir meg en bedre forståelse for designet, og omvendt. Hos Unfold får jeg muligheten til å bruke hele bredden min i et miljø som virkelig verdsetter godt håndverk, sier Blindheim.

Han mener dagens marked krever at man ikke låses fast i én disiplin.

– Det å komme inn i et miljø der man ikke blir satt i en bås, men oppfordret til å bidra på tvers av fagfelt, var avgjørende for meg. Unfold har en kultur for å forene design og teknologi, og det gleder jeg meg til å bli en del av.