Advarsel – stjålet innhold: en kreativ kampanje for Norges Fotografforbund

Norges Fotografforbund og WAL setter søkelys på opphavsrett i sosiale medier i en ny kreativ kampanje.

Fotografforbundet 1 TOPPBILDE

I en tid der bilder lagres, deles og redigeres på et øyeblikk, er det lett å glemme at noen faktisk eier og har rettigheten til bildene. Mange glemmer at et fotografi faktisk er et åndsverk med rettigheter.

Sammen med WAL ønsket Norges Fotografforbund derfor å sette temaet på dagsorden, på en måte som føles relevant og gjenkjennelig.

– Fokuset på opphavsrett handler ikke bare om å beskytte fotografer, men om å styrke respekten for kreativt arbeid generelt. Kampanjen, som er støttet av Kopinor, skal bidra til økt kunnskap og trygghet, både for de som skaper og de som bruker bilder, sier Linda Dyrnes, daglig leder i Norges Fotografforbund.

Fotografforbundet 3 KARUSELL
Fotografforbundet 2 KARUSELL

Kampanjen er utviklet spesielt for sosiale medier og inneholder en serie av visuelle advarsler med korte call-to-actions. Advarslene spiller på et uttrykk mange kjenner igjen fra sosiale medier, nemlig Metas sladdede varsler om sensitivt innhold. Her brukes grepet på en ny måte: i stedet for å advare mot støtende innhold, varsler postene om bildebruk som strider med opphavsretten. Bak sladden ligger bilder lånt med samtykke fra profesjonelle norske fotografer, og annonsene peker videre til mer informasjon om opphavsrett.

– Vi lånte Meta sitt varsel om sensitivt innhold, ironisk nok for å minne om at det faktisk er ulovlig å låne eller dele bilder uten å spørre fotografen, forteller Tarjei Fossum innholdskreatør i WAL.

– I en digital hverdag der alle deler alt, er det lett å glemme at noen faktisk eier bildet. Vi ville minne folk om at opphavsrett ikke forsvinner bare fordi noe ligger på nettet, fortsetter Fossum.

Resultatene viser at kampanjen traff godt – med høy klikkrate, lav kostnad per klikk og sterk interesse for temaet.

Involverte byråer

WAL logo 1080x1080 kreativt forum
WAL
L

Linda Vela

Tekstforfatter

E

Ellinor Larsson

Designer

C

Christer Sletvold

Mediespesialist

Involverte

L

Linda Dyrnes

Daglig leder, Norges Fotografforbund

A

Alexander Enoksen

Norges Fotografforbund

S

Siri Sverdrup

Norges Fotografforbund