I en felles dugnad for å løfte psykisk helse åpnet Vipps, SpareBank 1, Telia, Farmasiet, KLP og Gjensidige sine kundechatter 10. oktober for å fortelle om SOS-chat fra Kirkens SOS. Idéen kommer fra Bureau.
– Mange unge synes det er lettere å bruke chat enn å ringe, sier kreatører i Bureau, Maria Schriwer og Jasmina Mahtillo.
– Vi er blant dem som aldri har ringt kundeservice, bare chattet. Derfor var det naturlig å tenke at vi burde fortelle om SOS-chat i andre sin chat.
Gjennomføringen har Bureau stått for, sammen med merkevarene sine interne innholdsressurser.
– Da vi presenterte denne idéen var det med forbehold om at vi klarte å få med oss store merkevarer. Og da var det jo bare å ta opp telefonen og begynne å ringe, sier kreativ leder Snorre Martinsen.
– At det ble så positivt mottatt var egentlig mer enn vi turte å håpe på.
Kirkens SOS er Norges største selvmordsforebyggende krisetjeneste på telefon og chat, og har i 51 år vært til stede for mennesker som trenger noen å snakke med når livet føles som mørkest.
– Vi er utrolig takknemlige og stolte over denne dugnaden. Når kjente aktører bruker sin posisjon til å løfte psykisk helse, når vi ut til mange flere enn vi hadde klart på egen hånd. Hvis du trenger å chatte om noe vanskeligere enn vippsing eller hjemlevering, så er SOS-chat her for deg, anonymt og trygt, sier generalsekretær i Kirkens SOS, Johannes Heggland.