I fire dager før 17 mai inntok Heinz Jernbanetorget i Oslo med stuntet Ventepølse, et smaksfremmende tiltak rettet mot togpendlere og reisende rundt nasjonaldagen. Hver dag passerer rundt 50 000 mennesker gjennom Oslo S, og i løpet av kampanjeperioden fra 13. til 16. mai ble det delt ut mellom 600 og 800 pølser daglig, toppet med Heinz’ verdenskjente ketchip og servert med et smil.
– Vi vet at Heinz gjør det sterkt i smakstester, men mange velger fortsatt ketchup basert på vane. Med ventepølsa ville vi møte folk i et gjenkjennelig øyeblikk og gi dem muligheten til å smake forskjellen selv, på et tidspunkt hvor de faktisk har tid til å reflektere over det, sier Sofie Zeffer, nordisk brand manager i Heinz.
Fra forsinkelse til folkefest
Konseptet er bygget rundt enkel innsikt: I møte med forsinkede tog og litt ekstra tid til overs, er det lite som smaker bedre enn en god pølse, og da spesielt med riktig ketchup. I tillegg til pølseservering kunne publikum delta i cornhole, der treffsikre deltakere fikk med seg eksklusiv Heinz-merch.
Stuntet ble gjennomført i forkant av 17. mai, og med Ventepølse har Heinz dermed koblet seg på en velkjent norsk pølsesituasjon:
– Vi ønsket å møte målgruppen på en måte som er både folkelig, relevant og sulten på oppmerksomhet, og samtidig få dem til å faktisk smake produktet. Konseptet er bygget rundt en ventesituasjon alle kan relatere til, og der pølsa blir både en løsning og et statement, sier Camilla Gullestad Lunde, som er leder for event og aktivering i Bloom.
Kampanjefilm og distribusjon
Det er produsert en egen kampanjefilm fra stuntet, og innholdet distribueres videre i egne og fortjente kanaler. PR-målet har vært enkelt: Å få flest mulig til å smake hvor godt Heinz ketchup faktisk passer til en god, norsk ventepølse.
Involverte byråer
Øistein Bergesen
Kreatør
Kenneth Lauveng
Designer
Camilla Gullestad Lunde
Leder for event og aktivering
Mina Støtvig
Eventansvarlig
Edvard Moen
Foto