Tinagent feirer 30 år med publikumssuksess på Nasjonalgalleriet

I år markerer fotografagenturet Tinagent 30-årsjubileum med en utstilling som hyller fotografiet. Jubileet feires med en kollektiv installasjon under fotofestivalen Oslo Negativ, utviklet i samarbeid med Ring 2 og Snøhetta.

Knut Bry IMG 5698 copy

Et levende møte mellom det analoge og det digitale

Utstillingen «closer / nærmere» gjenspeiler Tinagents tre tiår i fotografiets tjeneste – fra det kommersielle til det kunstneriske – fra det analoge til det digitale.

Fotografiene fra 27 fotografer er samlet i en bok av høyeste ­kvalitet. Tre eksemplarer av boken ligger på sokler og filmes i sanntid, slik at hvert oppslag projiseres direkte på veggen. Når publikum blar i bøkene, endrer utstillingen seg. Hver bevegelse skaper en ny komposisjon, kuratert i øyeblikket. 5832 mulige kombinasjoner som alle blir en ny fortelling fra Tinagents historie.

Knut Bry IMG 5778 copy
IMG 6620
T Inagent30år 03
T Inagent30år 04
T Inagent30år 06
T Inagent30år 11
T Inagent30år 13
T Inagent30år 14

– «Utstillingen peker på reisen Tinagent har gjort, fra de analoge fotografiene som definerte starten til det digitale uttrykket som preger dagens kommersielle fotografi. Vi ønsket å gjøre denne overgangen fysisk og sanselig, og skape et rom der publikum bokstavelig talt lar håndverk og teknologi møtes, sier Per Kristian Voss Halvorsen i Ring 2, som sammen med arbeidsgruppen står bak idéen til utstillingskonseptet.

Da Tinagent ble etablert i 1995 som Norges første fotoagentur, var ambisjonen å samle og løfte fremragende fotografer og gi fotografiet en sterkere plass i offentligheten. Det handlet om profesjonalisering, struktur og et utvidet handlingsrom for fotografene, og ikke minst et ønske om å vise at fotografi ikke bare handler om teknikk eller estetikk, men om evnen til å se.

Siden da har agenturet vært en drivkraft i utviklingen av norsk visuell kommunikasjon, og samarbeidet med noen av landets mest toneangivende merkevarer, byråer og kunstinstitusjoner.

IMG 4569
IMG 0811
IMG 4567
Partnere Tinagent
T Inagent30år 07
T Inagent30år 09
T Inagent30år 10
T Inagent30år 12

Forfatter og skribent Karl Erik Haug beskriver Tinagent slik:

«I en tid der bilder flommer som en elv av rastløs dokumentasjon, minner Tinagent oss på at ekte fotografi handler om blikket. Om evnen til å fange noe som ellers kunne gått ubemerket hen og få oss til å se verden på nytt. Noen kaller dere kreative, men en langt bedre bruksanvisning er fremmerne av selvstendig tenking

Utstillingen samler verker fra legender som Knut Bry, Dag Alveng, Cathrine Wessel og mange flere, samt en ny generasjon fotografer som utfordrer grensene mellom oppdragsfotografi, kunst og samtidsdokumentasjon.

20251017 213946079
20251017 213653375
20251017 203942068

Presisjon og håndverk fra Paris

Boken, som utgjør kjernen i utstillingen, er designet av Snøhetta Design og trykket i Paris i samarbeid med Frédéric Dahan fra Printmodel, kjent for sitt arbeid med noen av Europas mest eksklusive kunstbøker.

– Vi ønsket å skape et objekt som kombinerer presisjon, materialitet og lysfølsomhet i et fysisk uttrykk for Tinagents tre tiår med fotografisk håndverk. Hver side er trykket med millimeterpresisjon og vektlagt tekstur, slik at fotografiene fremstår med en nærmest optisk dybde, sier Gaute Tenold Aase, designer i Snøhetta.

Tinagent final kopi
Tinagent final kopi2
Tinagent final kopi3
Tinagent final kopi4
Tinagent final kopi5
Tinagent final kopi6
Tinagent final kopi7
Tinagent final kopi8
Tinagent final kopi10
Tinagent final kopib

Utstillingen har allerede vakt stor interesse. Publikum lar seg rive med av formatet, og det er køer rundt installasjonene. Mange stopper lenge, blar forsiktig, kjenner på sidene som om de forsøker å ta på motivene, mens de ser projiseringen av sin egen handling.

– Den fysiske nærheten til fotografiene gjør opplevelsen sterk, nesten rørende i sin enkelhet, og for oss representerer dette alt Tinagent står for: et møte mellom håndverk, blikk og teknologi. Den speiler både reisen vi har gjort og måten vi ønsker å se fremover på, avslutter Tina Holth, grunnlegger og daglig leder i Tinagent.

Utstillingen står til og med denne helgen (lø-sø kl 11-18).

Fakta om utstillingen closer / nærmere

  • Anledning: Tinagent 30 år
  • Sted: Nasjonalgalleriet, under Oslo Negativ
  • Tid: Utstillingen er åpen lørdag og søndag t.o.m. neste helg
  • Medvirkende: 27 fotografer fra Tinagents historie
  • Konsept: Ring 2 v/ Per Kristian Voss Halvorsen
  • Bokdesign: Snøhetta v/ Gaute Tenold Aase
  • Kurator: Tinagent
  • Foto og film: Tinagent / Ring 2 / Bjørn Brochmann

Andre involverte

K

Knut Bry

Foto

D

Dag Alveng

Foto

G

GB Alessandri

Foto