Hun tar regien

Ingen har personifisert casting-yrket i Norge de siste årene på samme måte som Andrea Eckerbom. Men nå er hun fast bestemt på å sitte i registolen.
6241 7db76 original

Andrea Eckerbom er stillsfotograf og regissør, født i Stockholm i 1981. Hun har hatt castingansvar på over 400 norske og svenske reklamefilmer, i tillegg til spillefilmer som «Max Manus», «Fatso», «En ganske snill mann», «Limbo», «Kong Curling» og «Kon-Tiki». Hun ble uteksaminert som regissør og klipper på filmskolen i Perth, Australia i 2003.

– Jeg ville bli fotograf, studerte regi og foto, men så havnet jeg på klipp og satt egentlig bare å redigerte meg gjennom hele utdannelsen. Og da jeg kom tilbake hit så ramlet jeg raskt inn i casting-yrket, forteller Eckerbom.

Tatt av Kon-Tiki.
Det var aldri en del av planen å drive med casting, men etter rundt åtte år som skuespillerhodejeger erkjenner hun at hun besitter et talent, og at hun antakeligvis ikke klarer å slutte fullstendig. Planen var å tre ut av castingrollen og inn i regirollen tidligere i år, men så kom «Kon-Tiki», som hun har jobbet med siden mars, der hun hadde rollen som internasjonal caster med ansvar for alle de utenlandske rollene. Turen gikk til London, Bulgaria, Malta, Thailand, Göteborg og Danmark.

– Jeg klarte ikke å takke nei til det eventyret.

Regi, klipp, casting og foto. Du kan jo lage film helt alene?

– Heh, ja, men det vil jeg ikke. Det er så mange flinke folk å jobbe med der ute. Men alle produksjonene jeg har i hodet er på en måte ferdig castet, så den delen vil jeg nok beholde selv, kanskje sammen med en assistent. En dag skal jeg caste en nyinnspilling av «Freaks». Det hadde vært gøy.

Ekte svorsk. Med etableringen av produksjonsselskapet Tangrystan fokuserer hun igjen på regirollen. Nå jobber hun med et eget prosjekt som etter hvert skal bli en utstilling, og hun er klar for å lage reklamefilm.

– Jeg er full av skrullete ideer som jeg lengter etter å få realisert.

Etter åtte år i Oslo har byen satt spor.

– Jeg var i Stockholm for å gjøre casting på den nye filmen til Roy Andersson, og tenkte jeg samtidig skulle undersøke mulighetene til å re-etablere meg i Stockholm. Men Oslo trakk meg tilbake, jeg er kommet for å bli.

Hun gjør en kostelig parodi på den svenske mesterregissøren, som for å illustrere forskjellene mellom et norsk filmsett og Anderssons Studio 24 i Stockholm, der man tar seg den tiden som trengs. Og gjerne litt til.

– «Nei, det är en dag i morgon också, nu tar vi dagen.» Hos Andersson er det stadig champagn og tårta. Fika klokkan fire varje dag, he he. Men han är ju så god han Roy. Det var en drøm å få jobbe med ham.

Skandinavisk tristesse. Hun identifiserer seg mer med de egenartede universene som skapes av nettopp regissører som Andersson og vår egen Bent Hamer, framfor de mer typiske skandinaviske samlivsdramaene. Men hun synes også farbror Andersson kan bli litt vel … trist.

– Jeg vil nok ha litt mer latter og dans. Det er nesten for lett å bli mørk og melankolsk i et land det der er natt halve året. Det er viktig med humor og glede.

Eckerbom har gjort bortimot alt som kan gjøres på et filmsett og mener det er uunnværlig lærdom.

– Jeg har vært prod-ass'en som sitter og skraper løv av bakken mens hun blir skjelt ut av innspillingslederen. Jeg har kokt kaffe (og sølt den på regissøren). Jeg har gått hele den veien og jeg tror det er superviktig. De som går ut av filmskolen og tror at de er ferdig utklekkede regissør vet ikke hva de snakker om. Du må ha jobbet på et filmsett for å skjønne hvordan man løser ting sammen.

Norsk blomstring. Du har jobbet med norsk film i snart ti år, merker du forskjell fra da du begynte?

– Ja, det har blomstret noe voldsomt! Det er jo noe av det som har vært morsomst med å jobbe her, ikke minst fordi jeg har vært med på denne utviklingen selv. Vi har jobbet hardt og nå ser vi resultatene. Da jeg begynte hadde ikke svensker den minste interesse av å se norsk film, men nå sluker de det rått. Og det er jo litt viktig for meg at familie og venner vet om hva jeg holder på med.

Hun er følgelig tilhenger av fri flyt av filmarbeidere i Skandinavia.

– Det er bra det som skjer nå at vi åpner grensene for filmarbeidere i Sverige, Danmark, Norge, Finland og Island, utveksler skuespillere og bytter litt rundt på rollene. Det skjer mer og mer, til slutt ender vi bare opp med å lage skandinavisk film. Det blir fint.

Se internfilmen Eckerbom laget
for Aktiv Eiendomsmegling tidligere år, der Linn Skåber har hovedrollen.

Manus, klipp, casting og regi: Andrea Eckerbom
Musikk: Steinjo Johan Grieg Halvorsen