Klarsynte Jimmy

Hyperkonsumet som har preget samfunnet vårt det siste tiåret er i ferd med å bli erstattet av mer substans og mening. Det tror Digitalbyrået Jimmy Royal, som har publisert sin trendrapport for 2012.
6369 33a3f original

For andre år på rad stirrer Jimmy Royal inn i krystallkula og presenterer sine kvalifiserte gjetninger og tolkning av tendenser i det digitale landskapet.

– Dette gjør vi på den ene siden for å skjerpe våre egne sanser og analysere det vi driver med til daglig. På den annen side vil vi, gjennom å dele kunnskapen med andre, skape oppmerksomhet rundt Jimmy Royal som et kunnskapsdrevet digitalt miljø, forteller Per Olav Walmann, byråleder og designansvarlig.

Hva er hovedlinjene i årets rapport?



– Fremveksten av digitale verktøy og økt bruk av disse legger til rette for at samfunnsendringer kan skje fortere. Kraften i endringene blir større og farten øker, forteller Anders Aakre, kreativ leder og partner i byrået.

Masseprodusert skreddersøm. Aakre har vært ansvarlig for utarbeidelse av deres trendrapport som blant annet tar for seg det de kaller masseprodusert skreddersøm.

– Internett har lenge muliggjort forbrukerstyrt interaksjon, eksempelvis kan man gå inn på Nike sine hjemmesider og selv velge ut fargesammensetninger på skoen etter egen smak. Vi har en periode sett en trend der merkevarer har fokusert på individualisering av massekonsumet for å bygge relasjoner inn mot forbruker. Folk velger fortsatt et kjent merke, men inkluderer sine egne preferanser i større grad. De som går med en sort t-skjorte med Dior over brystet har misforstått i disse dager, sier Aakre.



I flere land ser vi sterke tendenser til at massekonsumet dabber av, ifølge Mona Jensen, strategisk rådgiver og partner i selskapet.

– Internett gjør det globale lokalt og skreddersøm kan tilbys til et internasjonalt marked fra dag én. Et produkts opprinnelse har blitt viktigere enn merkevaren som står bak, sier Jensen.

Mindre viktig å eie.
Jensen og Aakre peker på at én konsekvens av utviklingen er at det blir mindre viktig å eie.

– Streaming i musikkindustrien er ett eksempel. Vi tror dette kan bli vanligere også i andre deler av samfunnet. I USA er det blitt vanlig at folk går sammen om å kjøpe inn verktøy, de deler på bilen, sykkelen og nabolag går sammen om å bidra til et fellesskap heller enn å eie alt selv, sier Aakre.

Digital innovasjon
. Dersom norske bedrifter skal ta konsekvensen av dette må bli bedre på digital innovasjon, mener byrået.

– De må bygge seg opp en digital profil som skaper dialog, og ikke bare knytte seg til statiske verdisett. Når merkevarene blir mindre viktige er de nødt til å la kundene få sette sine personlige preg på produktet de kjøper for at det fremdeles skal fremstå som attraktivt, sier Aakre.

Se Jimmy Royals trendrapport for 2012 her.