Lanserer «Vær varsom»-plakat

PR-kommunikatørenes bransjeorganisasjon, Norske informasjonsgivere (NIR), ønsker å øke profesjonaliseringen i egne rekker.


I dagens utgave av Dagens Næringsliv erklærer Morten Woldsdal, leder i NIR, at bransjen har et forbedringspotensial i forhold til ytterligere profesjonalisering.

Årsmøtet i NIR ga styret mandat om å utforme forslag til ny strategi for perioden 2011-2016, og i tirsdag ble resultatet lagt fram på ekstraordinært årsmøte. Anbefalingen gikk på økt profesjonalisering, og inspirert av pressens Vær varsom-plakat har NIR utarbeidet 12 punkter med nye etiske retningslinjer for kommunikasjonsbransjen.

Den nye strategien omfatter også obligatorisk Veritas-sertifisering for alle medlemsbyråene.

– Det har vært for lett å bruke yrkestittelen «kommunikasjonsrådgiver». Gjennom kravet til sertifisering, ønsker vi å skille klinten fra hveten, sier Woldsdal til DN.