Se «Tuba Atlantic» gratis på nett

Filmarkivet.no viser den norske Oscar-kandidaten gratis fra i dag og ut søndag 26. februar.
10438 3c81d original

Den drøyt 25 minutter lange «Tuba Atlantic» er eksamensfilmen til regissør Hallvar Witzø, produsent Gudrun Austli og manusforfatter Linn-Jeanethe Kyed fra Den norske filmskolen på Lillehammer. Filmen fikk i fjor sommer Oscar for studentfilmer fra hele verden. På søndag 26. februar kan den vinne verdens mest kjente filmpris i klassen for beste kortfilm.

Mange kritikere, blant annet fra L.A.Weekly og Reuters, har «Tuba Atlantic» som favoritt i sin kategori, og mange fremhever dens kombinasjon av humor, hjerte og tyngde. Som Indie Wire’s Christopher Campell skriver: «Den er nydelig filmet, skrevet akkurat slik at den er riktig balansert mellom sprøhet og hjerte, og dens klimaks er rett og slett fantastisk».

Tuba Atlantic vises gratis på filmarkivet.no fra fredag 24. februar kl. 12.00 til søndag 26. februar kl. 24.00.

Her ser du filmen.

Norge har vunnet kortfilm-Oscar tidligere. – Det er utrolig gledelig og en stor prestasjon at «Tuba Atlantic» nå har nådd så langt som til nominasjon til en kortfilm-Oscar. Sist en norsk kortfilm ble nominert var Toril Koves «Den danske dikteren» i 2007, en kortfilm som jo også gikk hen og vant Oscar-stauetten det året, sier Toril Simonsen, fagleder for kort- og dokumentarfilm utland ved Norsk filminstitutt (NFI).

NFI har bidratt økonomisk til lanseringsarbeidet for «Tuba Atlantic» som har foregått i ukene opp mot Oscar-utdelingen. Dette består blant annet i reisestøtte for regissør Hallvar Witzø og produsent Gudrun Austli og egen lokal publisist for filmen.