Siste frist for påmelding til Merket
Hvert år inviterer Norsk Designråd en jury på til sammen 30 fagfolk til å vurdere søknadene til Merket for god design.
– Juryeringen er en veldig grundig prosess og juryen består av høy kvalifiserte fagpersoner, forsikrer Marte Grevsgard, hun er prosjektleder ved Merket for god design.
Merket forgod design er inndelt i syv kategorier: Visuell kommunikasjon, Emballasje, Industridesign, Møbeldesign, Tekstil – og konfeksjonsdesign, Interaktiv design. Og nytt av 2011 er kategorien Tjenester. Jan Svartsund er en av to nye jurymedlemmer i kategorien Tjenester og har vært drivkraften bak Grids satsning på «corporate interiors».

– Tjenester omhandler berøringspunktene til merkevaren, vi kaller det «Brand Touchpoint». Det er flere måter å angripe denne tverrfaglige prosessen på og vi vil gjerne at bidragene utfordrer kategorien, sier Svartsund.
Kunnskapsnæring har gjort Norge til en stor produsent av tjenester. For første gang definerer Merket som en egen kategori.
– Vi opplever nå at kunden etterspør prosess og metode. Jeg er sulten på å se årets søknader, med gode eksempler er det lettere å få kundene engasjert, sier Svartsund.
Faglig anerkjennelse. Hva betyr Merket for designbransjen og for kundene? Vi spør Kristine Lillevik, seniordesigner i Dinamo Design og nytt jurymedlem i kategorien Emballasje.

– Merket for god design er en faglig anerkjennelse av et utført designarbeid. Å få tildelt merket gir både byrå og kunde en bekreftelse på at de strategiske og designmessige valg som er tatt i prosessen holder et høyt nivå, sier Lillevik.
Av erfaring vet Lillevik at det å ha Merket helt klart skaper tillit.
– Det å motta Merket for god design plasserer byrået blant de beste i bransjen og slikt er kundene selvsagt opptatt av. Når man setter i gang store designprosjekter ønsker man å sikre investeringen sin ved å jobbe med flinke råd- og formgivere.
Siste frist for å søke Merket for god design 2012 er i dag (følg lenken).