Straight Outta Eames House
Vi var mange som umiddelbart falt for den gatesmarte råskapen i gangstarap-klassikeren «Straight Outta Compton», da albumet kom ut i 1988. Men veldig få av oss kunne forestilt seg at en av hovedfigurene bak, Ice Cube (O'Shea Jackson), var tidligere arkitektstudent. Jeg er ikke helt sikker på om det sier mest om middelklassefordommene våre, eller om hvor virkningsfull musikken til Niggers With Attitude var og er. Det var liksom ingen tvil om at dette illsinte dokumentet var laget av ekte gategangstere.
Så feil kan man ta. Den unge O'Shea Jackson studerte arkitekttegning på Phoenix Institute of Technology i 1987, året før «Straight Outta Compton» kom ut. I filmen forteller Ice Cube om sin kjærlighet til arkitekturfaget og om hvordan arbeidet til ekteparet Charles og Ray Eames har påvirket og inspirert ham. Musikeren sammenlikner blant annet kombinasjonen av prefabrikerte elementer i Eames House i Los Angeles med samples i en hip hop-låt. I den utvidede versjonen (vist her) følger vi Cube rundt i Los Angeles, hvor han snakker om byens vidstrakte arkitektoniske landskap, alt fra Los Angeles Memorial Coliseum til Watts Towers.
Filmen er titulert «Ice Cube on Eames» og er laget av TBWA\Chiat\Day på vegne av Pacific Standard Time: Art in L.A. 1945-1980, som er et samarbeid mellom over seksti kulturinstitusjoner i det sørlige California i et forsøk på å skildre kunstscenen i Los Angeles og hvordan den ble en så influerende kraft på verdens kunstscene.