11:11 og Nycoplus med ballettforestilling på Oslo Konserthus

I en bransje der det meste handler om ytelse, ønsket Nycoplus å snakke om noe annet: kroppens evne til å fortsette. Ikke raskere. Ikke sterkere. Bare lenger.

STILL PHOTO CLEAN 1

Resultatet er The Grey Swan – en ballettforestilling fremført av pensjonerte stjernedansere, satt opp for én kveld på Oslo Konserthus, en av landets største scener. Forestillingen er snart utsolgt.

I Norge går ballettdansere av med pensjon som 41-åringer. The Grey Swan viser hva som skjer når man gir scenen tilbake til dem som i utgangspunktet er ferdige. Den yngste danseren i ensemblet er 43 år, den eldste 74.

I stedet for å iscenesette Svanesjøen i sin opprinnelige form, gjenforteller The Grey Swan noen av verkets mest ikoniske soloer og duetter – de som handler om kontroll, identitet og fysisk uttrykk. Det er ikke en forestilling i opposisjon til alder, men en forestilling som viser beherskelse av alder. Uten staffasje, men full av presisjon og nerve.

POSTER
POSTER OUTDOOR

Koreografien er av Camilla Spidsøe, en av Norges mest prisbelønte dansere og tidligere solist ved Den Norske Opera & Ballett. Med seg på scenen har hun tidligere hoveddansere fra noen av verdens ledende kompanier: Staatsballett Berlin, English National Ballet og Nasjonalballetten. Blant dem: Yolanda Correa, Yoel Carreño, Irina Zavialova, Josephine Jewkes, Ole Willy Falkhaugen, Anne Cecilie Fjeldstad og Karin Sundgren.

Øvelse

– Kjærligheten til dans forsvinner ikke med alderen. Den sitter i kroppen, i muskelminnet, i cellene. The Grey Swan handler ikke om å bevise noe, men om å uttrykke det som aldri forsvant, sier Spidsøe.

REHEARSAL 3
REHEARSAL 4
REHEARSAL 5
REHEARSAL 6
REHEARSAL 7

Når scenen er selve budskapet

Forestillingen er første akt i en ny kommunikasjonsstrategi for Nycoplus. Sammen med 11:11 har de laget en 360° merkevarekampanje med filmer til TV og kino, utendørsreklame, print, displayannonser og innhold til sosiale medier der dansen er hovedelementet.

– Det er første gang vi har laget en ballett, sier Marius Aasen i 11:11. – Det har vært inspirerende å samarbeide med utøvere som er enda mer detalj- og kvalitetsfokuserte enn reklamebransjen, og vi er stolte over å ha laget noe folk faktisk betaler for å se.

BTS

Alle visuelle elementer for The Grey Swan er laget med dobbel funksjon. Bildene er tatt av den prisbelønte fotografen Senay Berhe, mens filmen – regissert av Arthur Ljunggren og produsert av Camp David – er klippet i forskjellige versjoner som promoterer forestillingen, og versjoner som fungerer som merkevarefilm for Nycoplus.

STILL PHOTO CLEAN 4
STILL PHOTO CLEAN 2
STILL PHOTO CLEAN 3
STILL PHOTO CLEAN 1
STILL PHOTO CLEAN 5

Nycoplus har vært en synlig aktør i kosttilskuddsmarkedet i flere tiår. Men i en jungel av lavprismerker og yngre utfordrere har det blitt vanskeligere å holde på oppmerksomheten.

Så hva gjør man når man presses ut av rampelyset? Man går på scenen. Bokstavelig talt.

Forestillingen er produsert av Yakobs Frukt & Tobakk.

Involverte byråer

Camp david film logo
Camp David Produksjonsselskap
A

Arthur Ljunggren

Regissør

J

Josua Enblom

DOP

A

Alina Rydbeck

Producer

R

Rickard Edholm

Exec. Producer

S

Senay Berhe

Foto

K

Karin Sundgren

Danser

Elgoslo logo
Bloom Motion og design
E

Edvard Brudeli Moen

Motion

E

Eskil Kønig

Motion

M

Magne Hage

Motion

K

Kenneth Lauveng

Design

Andre involverte

H

Hockey Studios

Film og foto Øving og Forestilling